Telefonda Kürtçe konuştuğu için öldürülen Akbaş toprağa verildi

21 yaşındaki Sedat Akbaş'ın cenazesi Batman'da toprağa verildi

Telefonda Kürtçe konuştuğu için öldürülen Akbaş toprağa verildi

Telefonda Kürtçe konuştuğu için İstanbul'da ırkçı bir grup tarafından bıçaklanarak öldürülen 21 yaşındaki Sedat Akbaş'ın cenazesi memleketi Batman'da toprağa verildi.

Evrensel’de yer alan habere göre, İstanbul'un Kağıthane ilçesine bağlı Gültepe Mahallesi'nde telefonda Kürtçe konuştuğunu için ırkçı bir gurubun saldırısına maruz kalan ve bıçaklanarak hayatını kaybeden Sedat Akbaş'ın (21) cenazesi, tamamlanan otopsi işlemlerinin ardından dün ailesi tarafından defnedilmek üzere memleketleri Batman'a getirildi. Cenazelerini memleketlerine getirmek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne başvurarak, cenaze aracı talep eden aileye araç temin edilmedi. Bunun üzerine aile, cenazelerini bir turizm şirketine ait otobüsün bagajında memleketlerine getirmek zorunda kaldı.

Çocuklarına ait cenazelerini memleketlerine getiren aile, çocuklarının cenazelerini Batman Asri Mezarlığı'nda toprağa verdi.

Cenaze töreninde konuşan HDP Batman İl Eş Başkanı Bari Karaapaç, Kürtlere yönelik kirli saldırılar içerisine girildiğini ifade etti. Bu saldırıların da sadece Kürdistan değil, Türkiye kentlerinde de devreye konulduğuna işaret eden Karaağaç, "Sedat arkadaşımızın bu kirli savaş sonucu katledildi. Erdoğan'a 400 vekil verilmesi halinde halkımızın daha büyük katliam ve cinayetlerle karşı karşıya kalacağını artık anlaması lazım" dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2015, 20:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
tc
tc - 3 yıl Önce

pkk terörünü kürt-türk çatışmasına dönüştürmeyi amaçlayan provokasyonlardan biri daha çöktü. kağıthane'de, telefonda kürtçe konuşma nedeniyle işlendiği iddia edilen cinayetin gerçek sebebi ortaya çıktı. 18 yaşındaki sedat akbaş'ın "içki içme" tartışması nedeniyle mahalledeki gençlerle çıkan kavga sonucu öldüğü açıklandı.

tc
tc - 3 yıl Önce

sadece ve sadece yalancı ve pisliksiniz. siz bölücüsünüz. ben mhpli değilim akpden ve chpdende nefret ederim. ama siz tam bir pisliksiniz. başka tanımı yok.

tc
tc - 3 yıl Önce

bir kez daha telefonla görüştüğümüz sedat'ın amcası mehmet emin akbaş, cenazeyi i̇stanbul'dan batman'a yaklaşık 50 kişiyle götürdüklerini ve ankara'yı geçtiklerini, hâlâ yolda olduklarını söyledi. ölüm haberini sabah 05.00'da aldıklarını dile getiren mehmet emin akbaş, "hastaneye gittiğimizde sedat'ın vücudu kan içindeydi" dedi. yeğeni sedat'a saldıran 6 kişinin gözaltına alındığını aktaran amca akbaş, c.k isimli bir şahsın suçu itiraf ettiğini, saldırganların ifade ve sağlık kontrolü işlemleri tamamlandıktan sonra adliyeye sevk edileceğini söyledi.