Suriye'de Alevi köyü Zara'da katliam

Hama ile Humus kentleri sınırında bulunan Alevi köyü el-Zara'da silahlı tekfirci grupların baskınına uğradı, onlarca sivil insanın öldürüldü

Suriye'de Alevi köyü Zara'da katliam
Ateşkesin bozulduğu Suriye'de “ılımlı” olarak nitelenen gruplar Hama ile Humus kentleri sınırında bulunan ve daha önce defalarca Grad füzeleri ve roketlerle hedef alınan Alevi köyü el-Zara'da katliam yaptı.

Yakın Doğu Haber’den Hasan Sivri’nin derlediği haberde, tekfirci grupların haber kaynaklarının ve Londra merkezli muhalif İnsan Hakları Gözlemcisi adlı örgütün bildirdiğine göre el-Kaide'nin Suriye uzantısı Nusra, Humus Askerleri, Ehl-i Sünnet Tugayları, Ahrar Şam Hareketi ve Humus Kolorduları adlı silahlı gruplar el-Zara köyünü bastığı belirtildi.

Sadece Nusra’yı “terör örgütü” olarak kabul eden Amerika, Fransa, İngiltere ve Ukrayna, dün BM Güvenlik Konseyi’nde Zara köyünde katliam yapan diğer grupların “terör örgütleri” listesine alınmasına karşı çıkmıştı.

Baskın sırasında köyden onlarca kişinin evlerinde katledildiği belirtildi.

Tekfirci gruplara yakın sosyal medya hesapları köyün basılmasından sonra katledilen sivillerin fotoğraflarını paylaştı. Paylaşılan fotoğraflarda katledilenlerin evlerinin içinde ve sivil giyimli oldukları belirtildi.

Baskın yapılan köyden onlarca kişinin kaçırıldığı ve Rastan beldesine nakledildiği tekfirci grupların kaynaklarınca aktarıldı. İnsan Hakları Gözlemcisi (SOHR) örgütüne göre ise kaçırılanlar Alevi ailelerden.  

Hasan Sivri’nin aktardığı habere göre; kaçırılan siviller arasında el-Zara köyü muhtarı Ebu Ali de bulunuyor. Tekfirci gruplara yakın saha 'aktivistlerinden' O. Madein, muhtarın da kafasının kesilerek katledildiğini yazdı.

SURİYE BAŞBAKANI: TÜRKİYE, SUUD VE KATAR'I DİZGİNLEYİN

Suriye başbakanı Wail Halaki SANA ajansına yaptığı açıklamada katliamı kınadığını ve katliamın hedefinin tekfirci grupların moralini yükseltmek ve onlara motivasyon sağlamak olduğunu dile getirdi.

Halaki uluslararası toplumu da bu katliama ve tekfirci gruplara karşı Suriye'ye destek vermeye çağırarak ''Tekfirci gruplara destek veren Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar'ı dizginleme'' çağrısı yaptı.

Öte yandan, Köyü ele geçiren tekfirci gruplar Suriye Hava Kuvvetlerine bağlı uçaklar ve Rus uçakları ile hedef alınmaya başlandığı belirtildi.


Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2016, 19:47
YORUM EKLE