21 Ağustos 2012 Salı 13:34
'Pazartesi sendromu bir hayal'

Amerikalı araştırmacılar, Pazartesi günlerindeki ruh halinin diğer iş günlerine kıyasla daha kötü olmadığını Salı, Çarşamba ve Perşembe günlerinin de eşit derecede isteksizlik uyandırdığını ileri sürdü.

 

Amerikalı araştırmacıların 340 bin kişiyle yaptığı anket, insanların Pazartesi günlerindeki ruh halinin diğer iş günlerine kıyasla daha kötü olmadığını gösterdi.

 

BBC'nin yansıttığı, Pozitif Psikoloji Dergisi'nde yayınlanan araştırma raporunda "Pazartesi depresyonu" anlayışından vazgeçilmesi gerektiğini belirtilirken, Stony Brook Üniversitesi'nden Prof. Arthur Stone, "Pazartesilerin berbatlığına dair evrensel bir kabul olmasına rağmen, bu inancın bir kenara bırakılması gerektiği sonucuna vardık. Kültürel mitler gün içindeki ruh halini ciddi derecede etkileyebilir" dedi.

 

Araştırmada, Ocak ayının son Pazartesi gününün yılın en depresif günü olduğu iddiası da benzer bir şekilde çürütülerek, katılımcıların haftasonu yaklaştıkça daha mutlu hissettiklerini belirtmesinin ise "Cuma coşkusu" kavramını desteklediği belirtildi.

 

İnsanların, Cuma, Cumartesi ve Pazar günlerini haftanın diğer günlerine kıyasla daha mutlu ve daha az stresli oldukları kaydedilirken, Prof. Stone, özel olarak Pazartesilerin sevilmemesinin, Pazar ve Pazartesi arasındaki zıtlıktan kaynaklandığını söyledi.

Son Güncelleme: 22.08.2012 14:48
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.