02 Şubat 2012 Perşembe 14:09
Nobel Barış Ödülü'ne Zarakolu önerisi

İsveç'te Sol Parti Milletvekilleri Amineh Kakabaveh, Jens Holm, Bengt Berg, Siv Holma, Marianne Berg, Çevre Partisi Yeşiller Milletvekilleri Jan Lindholm ve Valter Mutt merkezi Oslo’da bulunan Nobel Barış Komitesi’ne başvurarak 2012 yılı Nobel Barış Ödülü’nün yazar, yayıncı ve insan hakları savunucusu Ragıp Zarakolu’na verilmesini önerdi.

Nobel Komitesi’ne yapılan başvuruda Ragıp Zarakolu’nun uluslararası alanda tanınmış basın ve düşünce özgürlüğünün sembolü bir insan hakları savunucusu olduğu ve bugüne dek bu çabalarından dolayı pek çok uluslararası ödüle layık görüldüğü belirtiliyor.

Zarakolu’nun eşi Ayşe Zarakolu ile birlikte Türkiye’de tabu olarak görülen Ermeni soykırımı, Kürt sorunu, Atatürk ve İslamı konu alan kitaplar yayınladıkları için yargılandıkları ve hapis cezalarına çarptırıldıkları belirtiliyor. Zarakolu’nun tüm bu baskı ve saldırılara karşı düşünce özgürlüğünü savunmaya devam ettiği, değişik kültürler arasındaki uzlaşmaya katkıda bulunduğu hatırlatılıyor.

12 Eylül 1980 tarihinde gerçekleştirilen askeri darbeden sonra da Zarakolu’nun İnsan Hakları Derneği kurucularında yer alarak demokrasi ve insan hakları mücadelesini kesintisiz olarak sürdürdüğü ifade ediliyor.

Tüm bu çabalarından dolayı Zarakolu’nun devletin hedefi haline geldiği, 1 Kasım 2011 tarihinde terör örgütü üyesi olmak suçlamasıyla tutuklandığı belirtilen başvuruda Zarakolu hakkında şu değerlendirmelere yer veriliyor: “Ragıp Zarakolu insan sevgisi ile dolu, gerçeklerin ve uzlaşmanın peşinde olan bir insan. Eğer bir gün Türkiye hukuk ve uzlaşma için bir komisyon kurarsa bu komisyonun başına Zarakolu getirilmelidir”. (Stockholm/Murat Kuseyri/EVRENSEL)

Son Güncelleme: 02.02.2012 15:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.