LGBT’ler ekonomik olarak dezavantajlı

Çalışma hayatında adaletsizlik....

LGBT’ler ekonomik olarak dezavantajlı

ABD’de hazırlanan bir rapor, LGBT (lezbiyen, gey, biseksüel, trans) çalışanların ekonomik olarak dezavantajlı bir grup olduğunu söylüyor.

Kaos GL’den Ömer Akpınar’ın haberine göre Birleşmiş Milletler’e üye ülkelerdeki insan hakları ihlallerinin ele alınacağı Evrensel Periyodik İnceleme’de ABD’nin LGBT karnesine dair raporu William Enstitüsü hazırladı.

Rapor, LGBT’lerin çalışma hayatında yaşadıkları sorunların yoksullukla olan ilişkisini gözler önüne seriyor.

Rapora göre, lezbiyen ve geylerin yüzde 37’si, translarınsa yüzde 90’ı işyerinde tacize uğradığını belirtiyor. Ancak çalışma hayatında cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelli ayrımcılık ne federal düzeyde, ne de çoğu eyalette yasak.

Kamu görevlileri ise cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ayrımcılığına karşı sınırlı düzeyde Anayasal korumadan yararlanabiliyorlar. Çalışma hayatındaki adaletsizliklerin LGBT’lere yansıması ise pek çok LGBT’nin federal yoksulluk sınırının altında ya da yakınında seyretmesi olarak görülüyor.

Ekonomik açıdan dezavantajlı bir grup olmayı sürdüren LGBT’lerin LGBT olmayanlara kıyasla yoksulluk riski daha fazla. Her 4 LGBT yetişkinden ez az 1’inin geçtiğimiz yıl kendisini ya da ailesini geçindirecek kadar parası olmadığı bir zaman yaşadığının altı çiziliyor.

Türkiye’nin Evrensel Periyodik İnceleme oturumu için Kaos GL, LGBTI News Turkey ve IGLHRC LGBT’lere yönelik insan hakları ihlallerini raporladı. 

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2014, 16:14
YORUM EKLE