İstanbul Modern kalkıyor!

Galataport projesi çerçevesinde İstanbul Modern Sanat Müzesi binasının kaldırılmasına karar veridi…

İstanbul Modern kalkıyor!

İstanbul 2 Numaralı Koruma Kurulu tarafından geçtiğimiz hafta onaylanan Galataport projesi planları çerçevesinde, Karaköy sahilinde bulunan İstanbul Modern Sanat Müzesi'nin de kaldırılması kararı verildiği ortaya çıktı. İstanbul Modern'in üzerinde bulunduğu sahanın halka açık yeşil alan olarak düzenlenmesi planlanıyor. Kurul, bugünkü toplantısında bu konuyu tekrar görüşecek.

 

Sabah Gazetesi'nden Nazif Karaman'ın haberine göre; Türkiye Denizcilik İşletmeleri'ne ait İstanbul Salıpazarı Liman Alanı'nda hayata geçirilmesi düşünülen Galataport isimli Salıpazarı Kruvaziyer Liman projesi için 1/5000 ve 1/1000 ölçekli koruma planlarını hazırlayan Özelleştire İdaresi, 4 numaralı Antrepo'da bulunan İstanbul Modern'in akıbeti ile özel olarak ilgileniyor. Özelleştirme İdaresi; İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kültür Bakanlığı'na yapının kaldırılıp kaldırılmaması yönünde görüş sordu, söz konusu iki kamu kurumundan iki farklı görüş geldi.

 

BÜYÜKŞEHİR 'KALDIRILSIN' DEDİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden Galataport planları ile ilgili Özelleştirme İdaresi'ne gönderilen yazıda, İstanbul Modern'in kaldırılması teklif edildi. Kültür Bakanlığı'ndan gönderilen yazıda ise müzenin korunması istendi. Özelleştirme İdaresi, Galataport ile ilgili hazırladığı planda müzenin mevcut halde korunmasına yer verdi.

 

Fakat İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Kurulu plan üzerinde yaptığı tadilatta Büyükşehir Belediyesi'nin görüşü doğrultusunda değişiklik yaptı. Yapılan tadilatla Nusretiye Saat Kulesi'nin çevresinde yeralan projenin yüzde 14'lük bölümüne denk gelen alanın kamuya açık yeşil alan olarak düzenlenmesi kararlaştırıldı.

 

Bu kapsamda, 4 numaralı Antrepo'da yer alan İstanbul Modern Sanat Müzesi'nin kaldırılması kararlaştırıldı. İstanbul Modern'in bulunduğu 8 bin metrekarelik sahanın Galataport projesi kapsamında düşünülen meydanın bir parçası olacağı ve kamuya açık yeşil alan olarak düzenlenmesinin planlandığı belirtildi. (Sabah)

İstanbul Modern tarafından da haberler üzerine aşağıdaki açıklama yapıldı:

İstanbul Modern’in Türkiye Denizcilik İşletmeleri ile 28 yıllık uzun dönemli kira sözleşmesi bulunmaktadır.
 
Kamuoyundan takip ettiğimiz üzere Galataport projesi kapsamında, İstanbul Modern’in yerinin aynen korunacağı belirtilmişti.
 
Bunun dışında bir bilgimiz bulunmamaktadır.

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2012, 11:51
YORUM EKLE