07 Aralık 2012 Cuma 19:45
Isıran köpeğin sahibine ceza

Kocaeli'nde, tasmasız bir köpek, yoldan geçen bir kişiyi ısırarak yaraladı. Köpeğin sahibi hakkında, "taksirle bir kişinin yaralanmasına neden olma" suçundan kamu davası açıldı. Davaya bakan Körfez Sulh Ceza Mahkemesi, mağdurun şikâyetten vazgeçmesi üzerine taksirle yaralama suçu şikâyete bağlı olduğu için kamu davasının düşürülmesine karar verdi.

YARGITAY, MAHKEME KARARINI BOZDU

Yargıtay 12. Ceza Dairesi ise yerel mahkemenin kararını oy birliğiyle bozdu.

Daire'nin kararında, sanığın başıboş bıraktığı köpeğinin mağduru ısırarak yaralaması biçiminde gerçekleşen eyleminin, taksirle yaralama suçunun yanı sıra TCK'nin 177. maddesinde tanımlanan "hayvanın tehlike yaratabilecek şekilde serbest bırakılması" suçunu da oluşturduğu belirtildi.

TCK'nin, "Hayvanın tehlike yaratabilecek şekilde serbest bırakılması" başlıklı 177. maddesi, gözetimi altında bulunan hayvanı başkalarının hayatı veya sağlığı bakımından tehlikeli olabilecek şekilde serbest bırakan veya bunların kontrol altına alınmasında ihmal gösteren kişinin, 6 aya kadar hapis veya adli para cezasıyla cezalandırılmasını öngörüyor.

"Taksirle yaralama" suçunu düzenleyen 89. maddesi ise taksirle başkasının vücuduna acı veren veya sağlığının ya da algılama yeteneğinin bozulmasına neden olan kişinin, üç aydan bir yıla kadar hapis veya adli para cezasıyla cezalandırılmasını düzenliyor.

Son Güncelleme: 08.12.2012 09:53
Anahtar Kelimeler:
KöpekısırmaSahibe Ceza
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.