31 Ağustos 2015 Pazartesi 00:18
HDP Batman Milletvekili'nden Ezidiler için girişim

Suriye ve Iraklı sığınmacıların Avrupa’ya göçünün durdurulmasına yönelik bir dizi proje hazırladıklarını belirten HDP Batman Milletvekili Ali Atalan, “Almanya’da iktidardaki SDP ve Muhafazakar Partilerin üst düzey yöneticileriyle görüştük. Projelerimize verecekleri destekle sığınmacıları burada tutabiliriz” dedi.

“SIĞINMACILARIN GÖÇÜ İSTEMEYİZ AMA...”

Suriye ile Irak’ın Şengal bölgesinden Türkiye’ye yerleşen sığınmacıların Avrupa’ya yoğunlaşan göçünün önüne geçilebilmesi için Almanya’nın, kendilerinin hazırladığı projelere destek vermesi gerektiğini belirten HDP Batman Milletvekili Ali Atalan, “Sığınmacıların Avrupa’ya göç etmesi isteğimiz değil. Ancak Türkiye’de kamplarda kalmasını da istemeyiz” dedi.
Irak’ın Şengal bölgesinden gelen Ezidilerin, Batman’ın Beşiri ilçesine bağlı köylerde yaşamlarını sürdürebilmesi için viraneye dönüşen eski evlerin restore edilmesinin şart olduğunu söyleyen Milletvekili Atalan, “Şu günlerde Almanya’daki insani kuruluşların kısıtlı olarak gönderdiği yardımlar çözüm değil. Türkiye’ye sığınan tüm sığınmacılara kalıcı çözüm bulunmalı. Savaşın sürdüğü ülkelerde koşullar normalleşmediği sürece komşu ülkelerde bazı alternatif projeler sığınmacılar için bir an önce hayata geçirilmelidir” diye konuştu.

“ALMAN POLİTİKACILAR DESTEK SÖZÜ VERDİ”

Atalan, şöyle devam etti : “Sığınmacılara kısa ve orta vadeli projeler hazırlanmalı. Bir süre önce Almanya’da iktidardaki SDP ve Muhafazakar Partilerinin üst düzey yöneticileri ile görüştük. Beşiri ilçesinin Ezidiler’e ait köy ve mezralarında yaşamak isteyen Ezidi ailelerinin kalabilecekleri köylerdeki evlerin restore edilmesine yönelik projemize Alman politikacılar da sıcak baktı. Eğer bu projelerimiz desteklenirse hiçbir Ezidi Avrupa’yı düşünmez. Avrupa’ya bu gidişle göç devam ederse ırkçılık da artar. Avrupa’daki birçok politikacı da bu tehlikenin farkında. Bu nedenle sığınmacıların kendi kültürlerini devam ettirecekleri yerlerde kalmalarını istiyoruz.”

Son Güncelleme: 31.08.2015 00:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
Tr 2015-08-31 01:48:48

Fakir kurt halkiniza bakin birakin ezidileri

Misafir Avatar
cemal kendal 2015-08-31 09:13:27 @Tr

olur mu canım, ezidiler pkknin baş tacı, 10bin nüfusları ya var ya yok, 2 vekil aldılar müslüman kürtün oyuyla, ezidi kafada olan vekilleri saymıyorum bile. onlarla beraber 10dan fazla oluyor.

Beğenmedim! (1)
Avatar
dimitri 2015-09-02 20:39:30

yezidi köyler kurulmali. muhacir yezidiler kamplarda kalamaz.