11 Eylül 2014 Perşembe 13:00
Diyanet İşleri Başkanı Cemevi'ne 'ibadethane' diyemedi: Cemevi cemevidir

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Cemevleri'nin ibadethane sayılmasına ilişkin, konuştu. Cemevi için 'ibadethane' diyemeyen Görmez, "Cemevi, Cemevi'dir" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, TRT'de gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Ruhban Okulu, Ayasofya'nın ibadethaneye çevirilmesi ve Cemevleri'ne ilişkin konuşan Görmez'in açıklamalarından satır başları şöyle:

"RUHBAN OKULU'NU AÇMAK KURAN KURSU AÇMAKTAN DAHA BASİT"

"Ruhban Okulu'nu açmak Türkiye için bizim herhangi bir ilçede Kuran kursunu açmaktan çok daha basit bir hadisedir. Bu ülkede yaşayan bir Ortodoks cemaatinin kendi din adamını yetiştirmek için Selanik'e, Yunanistan'a muhtaç olması yahut Ermeni cemaatinin kendi din adamını yetiştirmek için Ermenistan'a göndermesi doğru değildir. Tabi ki siyasetin kendi kuralları vardır. Bunu düşünecektir. Hala Yunanistan'da bir tek Bayram namazını kılmak için oradaki bütün Müslümanların gidip bir kapalı spor salonu kiralaması son derece üzücüdür."

"Sayın Bartholomeos'a konuyla ilgili bunu yapalım. 'Siz öncülük yapın. Beraber Atina'ya gidelim. Bu tarihi camiyi birlikte yapalım' dedim."

"AYASOFYA KİLİSE DEĞİLDİR"

"Ayasofya, bu milletin, bu medeniyetin, bu tarihin aslında bütün dünyada önemli olan sembolik değeri çok yüksek olan bir İslam mabedidir. Müze değildir. Ayasofya kilise değildir. Ayasofya, Fatih Sultan Mehmet'in hatta bütün Müslümanların ortak bir mabedidir."

CEMEVİ'NE 'İBADETHANE' DİYEMEDİ

"Cemevi, Cemevi'dir. Tarihte hangi fonksiyonu icra etmişse bugün de aynı fonksiyonu özgürce ifade etmeye devam etmeli."

Son Güncelleme: 11.09.2014 23:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
Nizamettin Aktaş 2014-09-11 16:55:27

... bu gün evrensel hukuka ihtiyacımızı bu tartışma acil olduğunu bir kez daha kanıtladı. evrensel hukuk geçerli olsaidi,şimdiye kadar tartışmaları bitmesi gereken hayatımızı rehin almış temel konular. dili,inancı,yerinden yönetimde katılma kararı,örgütlenmesi,kendini ifade etmesi.
1- sondan başlayayım. dini inancı. avrupada tüm inanclar o devletlerin eşit mesafede durduğunun kanıtıdır. hırstıyan inancları-ortadoks,katolik inancları olanların biri bir diğerini retedemez,çünkü suç işlemiş odlur. ama bizde caferiler,aleviler,ezidiler,nusayriler gizlice ibadet yaparlar,yada devletin dini onları tanımadığı için kültür evi diyerek itibarsızlaştırabiliyor. bu asimlasyondur,insanlık sucudur. yerelde belediye ile ilgili kara veriyor merkizi hükümet. yereldeki insanları yok sayıyor,seçilmişleri,secenleri yok sayıyor,oysa yerel yönetimler şartı uygulansa o zaman kararı verecek olanlar yerinde yaşayanlar olaçak.dili konuşma,yazma engellenemz,örgütlenme engellenemez.