11 Şubat 2016 Perşembe 12:53
Avrupa’nın ilk kadın camisi açılıyor
Danimarka’nın Kopenhag şehrinde yapılan cami sadece kadınların ibadetine açık olacak. Camide kadın imamlar görev yapacak. 

Kadın cami projesinin öncülerinden imam Sherin Khankan kadın cami girişimini "feminist bir proje" olarak nitelendirerek kadınların eşitlik haklarını savunmayı, Müslüman kadınların eşlerinden ayrılmayı kolaylaştırmayı amaçladıklarını söyledi.
 
İmam Sherin Khankan kadın cami projesinin gerekçelerini açıklarken "Mevcut camilerde kendimi hiç bir zaman evimde hissetmedim. Bu camiler çok güzel ve büyük. Ancak buralarda kendimi hep yabancı hissettim. Biz kadınlar bu camilerde balkonlarda oturuyor ve aşağıda ne olduğunu izliyoruz. Bir çok kadın ve genç insan camilerin erkeklerin söz sahibi olduğu, erkek egemen yerler olması nedeniyle camilere gitmiyorlar. Bu nedenle kadınların koşullarına uygun bu camiyi kurduk" dedi.
 
‘İSLAMIN MODERNİZE EDİLMESİ’

Güney Danimarka Üniversitesi Ortadoğu Araştırmaları Merkezi öğretim görevlisi Mehmet Ümit Necef kadın cami girişimini, olumlu bulduğunu söyleyerek bunu İslam'ın modernize edilmesi olarak değerlendirdiğini belirtti.
 
Necef, "Dışardan gelen eleştiriler Müslümanlar arasında kuşku ve savunma mekanizmalarını harekete geçiriyor. Eleştiri ve yeni düşünceler içerden geldiği zaman olumlu oluyor. Olasıdır ki bu kadınlar batıcı olmak, İslam'ı bölmek ve İslami kurallara uymamakla suçlanacaklardır" dedi.

KADINLARA ÖZEL İLK CAMİ ABD'DE AÇILMIŞTI
 
Dünyanın ilk kadınlara özel camisi ABD'nin Los Angeles kentinde açılmıştı. Eski bir sinagog olan bina camiye dönüştürülmüştü.

(Kaynak: Haberdar)

Son Güncelleme: 11.02.2016 13:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.