27 Mayıs 2012 Pazar 00:00
Afro-Türkler'in Dana Bayramı coşkusu

İZMİR'in Bayındır İlçesi'nde, Afrika kökenli Türkler'in katılımıyla yapılan 6'ncı Dana Bayramı renkli görüntülere sahne oldu.

 

Bayındır'ın en eski mahallelerinden Çırpı'daki 4 Eylül Parkı'nda yapılan 6'ncı Dana Bayramı kutlamalarına Tarih Uzmanı Fatmagül Kırcı, Afro-Türk Derneği kurucusu Mustafa Olpak, üyeleri Güler Güntekin Olpak, Ayşe Sezer, Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarı öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Yürür, Antropolog Elif Cici, Bayındır Belediyesi Başkan Vekili Şükran Hızlıer, Kongo, Sierra Leone ve Afrika Türk kökenliler katıldı.

 

Etkinlikteki panelde konuşan Afro-Türk Derneği Kurucusu Mustafa Olpak, başlangıçta Türkiye'de yaşayan Afrikalılar'ın kültürleri ve nereden geldikleri konusunda çalışma yapmak üzere yola çıkmıştık. Şu an dünyanın her yerine ulaşmaya başladık. Avrupa ile bağlantılar kuruyoruz. Yine bu şekilde gönüllü destekçilerimiz ile beraber kültürümüzü insanlara daha büyük başarılar ile tanıtacağız" dedi.

 

Panelin ardından Kongo ve Sierra Leoneli sanatçılar etnik müziklerinden örnekler sundu. Halkın da yoğun katılımı ile gerçekleşen panel, katılımcıların hep birlikte oyunlar oynaması ile sona erdi. (Haberler.com)


Afro-Türkler kimdir? BURADA >>>

Son Güncelleme: 28.05.2012 12:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.