Redhack resmen 'terör örgütü' ilan edildi!

Devletin bildiği kırk türkü, kırkı da terörle mücadele üstüne…

Redhack resmen 'terör örgütü' ilan edildi!

Emniyet ve devlet kurumlarına yaptığı’ siber saldırılarla' bir anda popüler olan internet korsanları Redhack'i savcılık terör örgütü ilan etti.

 

İSMAİL SAĞIROĞLU / Radikal

 

Kızıl Hackerlar’ olarak bilinen Türkiye’nin popüler internet korsanları grubu Redhack’in son olarak Dışişleri Bakanlığı’na bağlı internet sitesini hack’lemesi polisi harekete geçirdi. Bu kapsamda Redhack isimli gruba yönelik yürütülen soruşturma ile ilgili kritik bir karar alındı. Savcılık, ’Kızıl Hackerlar’ isimli grubu, orak çekiçten oluşan bir logosu ve bir manifestoya sahip olmasından dolayı terör örgütü kapsamına aldı.

 

SORUŞTURMA GENİŞLEYECEK

Redhack’in bu güne kadar gerçekleştirdiği sanal eylemleri bir liste halinde Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Terörle Mücadele (TEM) Daire Başkanlığı’na gönderen savcılık, uzmanlardan Redhack’in terör örgütü boyutuyla tekrar ele alınarak detaylı bir şekilde araştırılma yapılmasını istedi. Gruba yönelik soruşturmanın bilişim suçlarıyla mücadele çerçevesinde yürütüldüğünü ve bu nedenle zanlıların yakalanmasının geciktiğini söyleyen emniyet kaynakları, Redhack’in terör örgütü kapsamına alınması halinde soruşturmanın seyrinin de değişeceğini belirtti.

 

BAKANLIĞI ÇÖKERTMİŞTİ

Kızıl Hackerlar’ın sadece Türkiye sınırları içerisinde faaliyet göstermediğinin altını çizen kaynaklar, bu örgütlere yönelik sadece emniyetin çalışmalarının yeterli olmayacağını ifade ettiler.

Sivas Katliamı’nın yıldönümünde hem Sivas’ta katledilenleri anmak hem Suriye’ye yönelik saldırgan politikaları protesto etmek amacıyla Dışişleri Bakanlığı’nın sitesini hack’leyen Redhack siber korsan grubu, bakanlığın resmi internet sitesinde bulunan yabancı diplomatlara ait kimlik kartlarının imajlarını yayımladı. Dışişleri Bakanlığı bu kimlik bilgilerinin yayılmasından korkuyor. Bundan dolayı iki nota yayımlayarak bilgilendirme ve gerekli güvenlik tedbirlerinin alındığını duyurdu. Redhack bugüne kadar Emniyet Genel Müdürlüğü ve Ankara Emniyet Müdürlüğü başta olmak üzere birçok siteyi çökertti ve sitelerin içinde olan bilgileri aldı. Grup, adından söz ettiren eylemler yapmayı ve ses getirmeyi seviyor.

 

REDHACK KAPATILDI, AÇILDI: https://twitter.com/#!/KizilHackerlar

Dışişleri Bakanlığı'nı 25 dakika boyunca Hack'leyen RedHack'in Twitter hesabı bir çırpıda kapatıldı. Ancak çok geçmeden RedHack yeni bir hesap açtı.

 

Tweet'lerde "Bize 'Neden hackliyorsunuz?' diye soruyorlar denilerek hack yapmalarının nedenlerini anlatan grup şu tweet'leri attı:

 

"Sanki sokağa joplanmadan, küfür yemeden çıktık da, sanki grev lokavt vb. özlük haklarımızı dile getirdiğimiz de işten atılmadık da, sanki dilimizi, cinsiyetimizi, düşüncemizi, dinimizi veya dinsizliğimizi yaşamaya çalıştığımız da katledilmedik de, sanki 'parasız eğitim' dediğimiz için onlarca yıl hapse atılmadık da, sanki doğru düzgün haber yaptığımız için işten atılmadık da, sanki halk için sanat yapıyorum dediğimizde linç edilmedik de, sanki emperyalizm defolsun dediğimiz için işkencelerden geçirilmedik de, sanki 'biz insan olmak istiyoruz' dedik diye fişlenmedik de bize 'Neden hackliyorsunuz?' diye soruyorlar. Bize hack'ten başka yol mu bıraktılar?"

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2012, 11:06
YORUM EKLE