Filtreli internet Kürt ve sosyalistlerden koruyor

Hükümetin çok övdüğü filtre uygulaması beklendiği gibi sansürcü çıktı…

Filtreli internet Kürt ve sosyalistlerden koruyor

AKP hükümetinin muhalif basın yayın kuruluşları ve çalışanlarına dönük "sindirme" operasyonlarının bir ayağı gözaltı, tutuklama, eleştireni işten attırma ve kapatma cezaları iken, diğer ayağı ise internet üzerinden uygulanan sansürler oldu. Bunun son örneği ise "Güvenli İnternet" dönemi ile internet kullanıcılarına sunulan "Aile veya Çocuk Profili" ile binlerce siteye filtre uygulanması.

 

Muhalif çevrelerce "sansür" olarak değerlendirilmesine ve eleştirilmesine rağmen uygulama devreye girdi. Ancak uygulamada dikkat çeken husus çocukların fiziki ve zihinsel gelişimine zarar verecek sitelerin kullanımını engellemek isteyen aileler "Çocuk Profilini" seçmeleriyle birlikte neredeyse hiç bir Kürt orjinli siteye de girememekte.

 

İÇİNDE 'KÜRT' GEÇEN HEMEN HER SİTEYE FİLTRE
Uygulama ile içerisinde "Kürt, Kurd, sosyalist" vb. yazan siteler filtreye takılmakta. Hükümet sözcülerinin uygulama için "Çocuklarımızı bu tip zararlardan korumak devletin görevi" açıklaması ile birlikte düşünüldüğünde, bu uygulamayı kullanmak isteyen ailelerin çocuklarının "Kürtlerden ve sosyalistlerden de korunduğu" yorumu ortaya çıkıyor.

 

JINHA DA FİLTREYE TAKILDI
"Çocuk profili"nin seçilmesi durumunda filtreye takılan internet sitelerin içerisinde daha 8 Mart'ta açılışı yapılan ilk kadın haber ajansı JINHA, Kürt tarihi üzerine hazırlanan dosya ve dökümanlar yayınlanan "dirok.org"tan tutalım da Aram Yayınevi, Amed Haber Ajansı, Silvan Mücadele gibi internet haber portalları, Kürt magazin ve video paylaşım sitelerinden, Nubihar Dergisi'nin sitesi de bulunuyor. Oldukça geniş tutulan yelpazede internet adresinde "Kürt" geçen her site bu filtreden nasibini alıyor.

 

İşe bu filtreye takılan Kürt sitelerinden bazıları;
www.jinha.com
www.nubihar.com
www.dirok.org
aramyayinlari.wordpress.com
eu.kurdistan-post.eu
www.kurdistan-report.com
malperenkurdi.blogspot.com
dersimsoykirimi.org
www.diyarbekir.com
www.amedhaberajansi.com
www.kurdshow.com
www.gazetekurd.net
www.kon-kurd.org
www.kurdinfo.com
agendakurd.com
cnnkurd.org
www.hevalfm.biz
www.navkurd.net
www.kurdland.com
alanlezan.net
www.silvanmucadele.com
www.danish-kurd.com
www.kurdmusik.eu
www.mediakurd.com
www.rojaserhildan.com
www.medyayakurdi.com
www.kurdistan-report.com
www.kurdworld.com
www.gelawej.net
www.agire-serhildan.com ›
zarokensirnex.com
www.baweri.com
www.mesop.net
zaningeh.net
www.diyarbakirzindani.com
nucexane.wordpress.com
www.ozgurkadinlar.com
www.mahircayan.net

 

Sosyalistler de nasibini aldı
Kürt sitelerine uygulanan filtreden sosyalistler de nasibini aldı. Filtreye, bugünlerde hala devam eden Yılmaz Güney Kültür Sanat Festivali'nin sitesinden, "Sosyalisfm" isimli internet radyosuna çok sayıda site takıldı. İşte bu sitelerden sadece birkaçı;
www.sosyalistforum.net
www.sosyalistkamu.com
sosyalistfm.com
www.sosyalistliseliler.com
www.sosyalistisci.org
www.barikat-lar.de
www.yenidendevrim.org
www.sosyalistarsiv.com
www.yilmazguneyksf.org
yilmazguneyfilmleri.blogspot.com

 

BDP karşıtı olanlara açık
Bu sitelerin yanı sıra Fethullah Gülen'e ait internet sitelerine filtre uygulanmazken, evrim teorisine ilişkin yayın yapan siteler ise filtreye takılmakta. Sistem o kadar iyi işliyor ki, dost ve düşmanı, yararlıyla zararlıyı “çok iyi ayırdediyor”. Dikkat çeken bir diğer şey ise bazı sitelerin her iki filtre uygulamasında da "tehlike" arz etmemesi oldu. Özellikle BDP karşıtlarının yer aldığı çok sayıda site filtreye takılmıyor. Bunların başında gelenler ise;
www.nasname.com/tr
www.kurdinfo.com
www.sosyalist-kurd.net

 

(Yüksekova Haber)

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2012, 13:37
YORUM EKLE