23 Kasım 2011 Çarşamba 23:56
Tralleis antik kentinde şapel bulundu

AYDIN - Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Rafet Dinç başkanlığında yürütülen ve bu yılki bölümü 15 Temmuz'da başlayan Tralleis Antik Kenti kazılarında, önemli bulgulara ulaşıldı.

 

Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Dinç, yaptığı açıklamada, bu yılki çalışmalarda, tarih boyunca önemli medeniyetlere ev sahipliği yapan Tralleis Antik Kenti'ndeki tarihi kilisenin yıkılmasının ardından, sonraki dönemde o kalıntının üzerine yapılan küçük bir şapel ile kutsal sayılan bahçesine gömülmüş 40 kişiye ait mezar ve iskelet kalıntılarına ulaşıldığını belirtti.

 

Buluntuların MS 10-14 yüzyılları arasına ait olabileceğini tahmin ettiklerini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Dinç, şöyle devam etti:

 

''MS 4-6. yüzyıllara ait olduğu sanılan kilisenin fil ayaklarını ortaya çıkarmak için çalışma yapıyorduk, ama böyle bir önemli bulguyla karşılaştık. Kilisenin yıkılmasının ardından bölgeye ibadetler için küçük bir şapel yapıldığını düşünüyoruz. Kalıntılardan bu şapelin üç kez yenilendiği anlaşılıyor.

 

Şapelin bahçesinde de 40 tane mezar ve iskelet kalıntılarına ulaştık. Bu mezarların şapele çok yakın olması, buranın önemli bir kutsal mekan olduğunu gösteriyor. O dönemlerde kutsal mekanlara gömülmek çok lüks ve önemli bir ayrıcalıktı. Buraya gömülen kişilerin de şapele bağlı cemaat üyeleri olduğunu tahmin ediyoruz.''

 

Yrd. Doç. Dr. Dinç, Afyonkarahisar'da ABD'li bilim adamları tarafından yürütülen Amarium Antik Kenti kazılarında da daha önce şapel ve bahçesinde mezarlardan oluşan benzer bir yapının ortaya çıkarıldığını hatırlatarak, ''Üzerinde çalışma yaptığımız kilisenin Roma İmparatorluğu döneminde kullanıldığı yönünde işaretler var. Kilisenin yıkılmasından 400 yıl sonra bu kutsal mekan ortaya çıkmış ve buraya küçük bir şapel yapılmış'' diye konuştu.

 

TALAN EDİLMİŞ

 

Üzerinde çalışma yapıkları kilise alanı ve ortaya çıkan yeni kutsal mekanın 1980'li yıllarda defineciler tarafından talan edildiğini de belirten Dinç, şunları kaydetti:

 

''MS 4-6 yüzyıllara ait olan kiliseyle yeni ortaya çıkardığımız MS 10-14. yüzyıllara ait şapel ve mezarların bulunduğu alan 1980'li yıllarda 80-100 kişilik defineciler tarafından, hem de kepçeler kullanılarak talan edilmiş. Buradaki eserlerde kalan izlerden bunu çok iyi anlayabiliyoruz. Ama biz ortaya çıkardığımız bu yeni mekanla ilgili gerekli tüm önlemleri aldık. Bulunan mezarlar en iyi şekilde koruma altına alındılar. Proje kapsamında çalışmalarımızı sürdürüyoruz.'' (NTVMSNBC)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.