10 Nisan 2015 Cuma 16:28
Norveç'teki kazıda Thor'un çekici 'Mjölnir' bulundu

Norveç ’te Thor’un Çekici Mjölnir pendantı (kolye ucu) bulundu.

Arkeofili .com’da yer alan habere göre gümüşten yapılmış çekiç şeklindeki pendant büyük ihtimalle 9. ya da 10. yüzyıla tarihleniyor. Çekiç, delikli daire şekilleriyle dekore edilmiş. Bu yeni buluntu, Norveç’in 14 pendanttan oluşan Mjölnir buluntularının önemli bir parçası oldu.

Norveç’teki gibi çekiç pendantları Viking çağında dini muskalar ya da tılsımlar olarak kullanılıyordu. Çekiç amuletini taşıyanlar, yıldırım ve bereket tanrısı Thor’un lütfuna ve korumasına nail olmayı umuyordu.

Mjolnir Pendantları

Norveç’te sadece 14 tane bulunmuş olsa da, İskandinavya, Britanya Adaları, Rusya ve Baltıklar boyunca 1000’den çok Thor’un çekici pendantı bulundu. Bu kolye uçlarının çoğu gümüşten ya da demirden yapılma, dekore edilmemiş basit takılar şeklinde, fakat en az 100 tanesinin de dekore edildiği biliniyor.

Mandemark, Mon, Danimarka

Muskanın taşıyan kişiyi koruduğu düşünülüyordu.

İskandinav mitolojisinde Thor’un çekici Mjolnir, cüceler Brok ve Sindri tarafından dövülmüştü. Çekicin, atıldığı hedefi vurduktan sonra Thor’un eline geri dönme gücü vardı.

Trymskvadet şiirine göre, Trym ismindeki dev Thor’un çekicini çaldı ve çekici ancak Freyja’yı karısı olarak alırsa geri vereceğini söyledi. Thor, Freyja’nın kıyafetlerini giyerek kılık değiştirdi ve düğün sırasında çekici Mjolnir’i geri alarak Trym’i ve ailesini öldürdü.

Fitjar, Hordaland, Norveç

Son Güncelleme: 10.04.2015 16:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.