Mardin Protestan mezarlığından foseptik borusu geçiyor

Belediye’nin ilgisi bekleniyor…

Mardin Protestan mezarlığından foseptik borusu geçiyor

M. Serdar Korucu / CNN TÜRK

“Hoşgörü kenti” Mardin’in tek Protestan Mezarlığı yok olmanın eşiğinde. Etrafı gecekondular tarafından işgal edilen, duvarları zarar gören, mezar taşları üzerinde mangal yakılan mezarlığın içinden belediye tarafından da foseptik borusu geçirilmiş durumda.

Tarihi 1800’lü yıllara dayanan Mardin’deki Protestan Mezarlığı’nın tapusu bu yıl Protestan Kilisesi’ne geçti. Ancak harap durumda olan mezarlık için henüz hiçbir yetkili harekete geçmiş değil.

Ermeni ve Süryani Protestanların mezarlarının bulunduğu alan duvarla çevrilmiş olsa da korunamadı. 2 metre uzunluğundaki, 1,5 metre boyundaki demir korkulukların 16’sı sökülmüş, kolon başlıkları da kırılmış durumda.

Belediyenin ördüğü duvarda ise su olukları sadece eğimin altına değil üstüne de açılmış. Böylece geniş bir alanı kapsayan mezarlık, yağan yağmur ya da bölgenin atık sularının aşağıya geçiş alanı olmuş. Ayrıca bölgenin kanalizasyon borusu da mezarlığın ortasından geçiyor. Boru mezarlığın bitiminde sona eriyor ve aşağıya doğru açık olarak akmaya başlıyor. Bu da bölgeye kesif bir kokunun hakim olmasına neden oluyor.

"ÖLÜLERDEN NE İSTENİR Kİ?"

Protestan mezarlığının durumuna bölgedeki kilise tepki gösteriyor. Mardin Protestan Kilisesi Pastörü Ender Peker, bir yıl önce Mardin’e geldiğini, bu manzara ile 6 ay önce karşılaştığını anlatıyor: “Gerçekten öfkelendim. Bir kişinin bir dine saygısı olmasa da ölülerden ne istenir ki? Bari mezarlarında rahat uyusunlar. Yapılanlar tamamen zarar vermek için. Sistemli ve bilinçli bir yok etme girişimi var. Mezarların üzerinde ateşler yakılmış, herhalde kebaplar yapılmış, taşlar çok ağır olduğu için kaldırılamasa da aşağıya yuvarlamış. Bütün bunlar kinle nefretle düzenlenmiş. Bir mezarlığa bu yapılır mı?”

Mardin Protestan Kilisesi Pastörü Ender Peker, duvarı ören belediyenin gider oluklarını mezarlığın içine vermesini de eleştiriyor: “Mezarlar su dolmasın diye oluklar hep eğimin aşağısına açılır. Fakat burada iki üç metrede bir açılan oluklar mezarlığın eğiminin yüksek olduğu yerde. Yani bölgedeki tüm suyu mezarlığın içine veriyorlar. Burada nasıl iyi niyet arayabiliriz ki?”

"BELEDİYE SADECE OTLARI BUDADI"

Mardin Protestan Kilisesi’nin öncelikli talebi mezarın içinden geçen kanalizasyon borularının yerinin değiştirilmesi. Peker, “En acı olan kanalizasyon borularının buradan geçirilmiş olması. Bir mezarlıktan bu pis borular geçirilir mi? Halbuki bir sürü boş yer var. 3 metre fazla boru kullanılsa aşağıya taşınabilirdi” diyor.

Ender Peker, yetkililerle irtibata geçse de sonuç alamadı. AK Parti’den BDP’ye geçen belediye bölgedeki yol yapımlarını hızlandırsa da henüz Protestan Mezarlığı’nın durumu için harekete geçmedi. Ender Peker her konuşmasında yardım sözü aldığını vurguluyor ve yetkililere sesleniyor: “Kanalizasyon borusu hala duruyor. Hatta görüyorsunuz yeni molozlar da atılmış durumda. Belediyeye başvurmamıza rağmen sadece otlar budandı. Başka hiçbir şey yapılmadı. Birkaç kez uyarsam da hep gereken yapılacak denildi ancak hiçbir şey değişmiyor”

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2014, 19:54
YORUM EKLE