07 Kasım 2015 Cumartesi 11:39
Kars'ta bin yıllık manastır samanlık, kilise ise ahır olarak kullanılıyor

Kars'ın Digor ilçesi Kozluca köyünde 989 yılında inşa edilen Bagnayr Ermeni Manastırı ve Kilisesi, herhangi bir koruma altına alınmadığı gibi köylüler tarafından ahır ve samanlık olarak kullanılıyor.

Manastırın, 989 yılında Ermeni Vahram Pahlavuni tarafından inşa edildiği bilinirken, Bagnayr adı "ateş sunaklarının mağarası" mağarası anlamı taşıyor. 1040'lı yıllarda o bölgenin önemli ruhani merkezi olan manastır, 13. yüzyılda bölgenin göçebe Türk kabilelerinin eline geçmesiyle terk edilmiş.

MANASTIR SAMANLIK, KİLİSE İSE AHIR OLARAK KULLANILIYOR

9. yüzyılın sonunda düzgün kesme tüf taşından inşa edilen Bagnayr Manastırı ve Kilisesi, eski görünümünden uzak ve yarı yıkık bir şekilde ayakta kaldı. Ermeni manastırını oluşturan binanın bazı kısımlarına Kozluca köyü sakinleri tarafından çeşitli yöntemlerle kendi işlerini görecekleri şekilde eklemeler yapılırken, eski görünüşüne büyük zarar verildi. Manastır ve kilisenin zarar gören duvarlarının bir kısmıyla köylülerin evlerinin etrafına bahçe yaptığı gözleniyor. Geriye kalan parçalar ise manastır ve kilisenin çevresine dağılmış durumda. Manastır, köylüler tarafından samanlık, kilise ise ahır olarak kullanılıyor.

Köy sakinleri yetkililerin sadece tabelayı dikip gittiklerini ondan sonra hiç uğramadıklarını belirtirken, manastırın samanlık olarak kullanılmasını ise "Devlet bakamazsa biz nasıl bakalım?" diye savundu. (DİHA)

Son Güncelleme: 07.11.2015 11:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
dimitri 2015-11-07 13:10:33

derhal restore edilmeli koylulere samanlik yapilmali