Ermeni ve Rum evlerinin restorasyonuna tepki

Ordu’daki iyi niyetli girişime hemen tepki geldi…

Ermeni ve Rum evlerinin restorasyonuna tepki

ORDU İl Kültür ve Turizm Müdürü Erkan Gülderen’in yerel basında çıkan "Ordu’da Osmanlı, Rum ve Ermeni mimarisinin özelliklerini yansıtan tarihi evler restore edilecek" sözlerine Ordu Üniversitesi (ODÜ) Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç.Dr. İsmail Doğan tepki gösterdi.

Hürriyet’in haberine göre, Doç.Dr. Doğan, "Erivan’daki Türk eserlerinin bir tanesini restore edin. Bu restorasyonu yaparken de Türk evini restore ediyoruz diye manşet atın. Buna müsaade eder mi Ermenistan? Peki siz hangi akla hizmetle Ordu’da Ermeni ve Rum evlerini tadilat ediyoruz diyebiliyorsunuz?" diye konuştu.

ODÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç.Dr. İsmail Doğan, geçtiğimiz günlerde Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürü Erkan Gülderen’in basına verdiği, "Ordu’da Osmanlı, Rum ve Ermeni mimarisinin özelliklerini yansıtan tarihi evlerden 23 tanesi ilk etap çalışmaları kapsamında aslına uygun olarak yeniden restore edilecek. Tespit ettiğimiz tarihi binalar 150 ile 200 yıllık yapılar" açıklamasına tepki gösterdi. Doç.Dr.İsmail Doğan, şöyle konuştu:

"Vatandaş olarak, bir bilim adamı olarak itiraz ediyorum. Her gördüğü taş evi Ermeni evi zanneden, her gördüğü cumbalı evi Rum evi zanneden zihniyeti kınıyorum. Mimari, coğrafyaya bağlıdır. Anadolu’da kerpiç ev kullanırsın, taşlık bölgede taş ev kullanırsın, ağaçlık bölgede kagir ev yaparsın. Bu Karadeniz Bölgesi’ne yönelik mimaridir. Bunun adını Ermeni, Rum koymak yanlıştır. Evet tarihi eserlerin korunması, restore edilmesi lazım ama bunu yaparken de adını doğru koymak lazım."

ERMENİSTAN’DA HİÇBİR TÜRK İZİ BIRAKMADILAR

Türkiye’de birçok kilise tadilatlarının yapıldığını söyleyen Doç.Dr. İsmail Doğan, Erivan’daki eserleri sormak gerektiğini kaydederek şöyle dedi:

"Erivan’da hanlıktan kalma bizim yüzlerce eserimiz var. Hanlar, saraylar, camiler var. Hiçbirisi yok. Ermeniler yerle bir etti. Hiçbir Türk izi bırakmadılar. Binlerce Türk, yer adı vardı. Hepsini değiştirdiler. Hadi buyrun, Erivan’daki Türk eserlerinin bir tanesini restore edin. Bu restorasyonu yaparken de ’Türk evini restore ediyoruz’ diye manşet atın. Buna müsaade eder mi Ermenistan? Peki siz hangi akla hizmetle Ordu’da Ermeni ve Rum evlerini tadilat ediyoruz diyebiliyorsunuz? Bu deniyorsa yanlıştır, ayıptır."

ODÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç.Dr. İsmail Doğan, "Bir de şunu merak ediyorum. Bu restore yapılırken bunun finansmanını kim sağlayacak? Ermeni diyasporası mı? Rum kaynakları mı? Yok efendim Kültür Bakanlığı veya devletimiz finanse edecek diyorsanız, ben o zaman rahatsızlık duyuyorum. Benim vergilerimle yeterince Ermeni kilisesi, Rum kilisesi tadilat edildi. Benim toprağımda, kendi yurdumda, kendi vergimle ötekileştirilemem. Biraz da Türk eserleri restore görsün veya bunun adını ona göre koysunlar. Netice itibarıyla bu tadilat lazımdır, fakat adı yanlıştır. Bunun düzeltilmesi lazım. Bu haberle Ermenistan sevinmiş, Türkler ve Azeriler de üzülmüşlerdir" diye konuştu.

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet güneş
mehmet güneş - 7 yıl Önce

ülke ne çektiyse okumuş cahillerden çekmiştir. doçent olmuş ama adam olamamış işte.

Malatyalı Azzet Bibi
Malatyalı Azzet Bibi - 7 yıl Önce

Türk evi de mi mimari özellik gösteriyor? Türklerin çadırlarını mı restore edecekler? Olur, otağların yırtılan bölümlerini aslına uygun olarak yamayabilirler :)))))

agop
agop - 7 yıl Önce

restorasyonda harcanan parana acıyorsun,aç osmanlı tapularını nasıl el değiştirmiş GÖR..harcananlar verdiği vergilermiş...vah vah(!)

Rahmi AKDAŞ
Rahmi AKDAŞ - 7 yıl Önce

vaktiyle'kökünü kazıma gayretiyle',yıkılan ermeni rum evlerini ihya etme girişimleri,şovenizmden vazgeçildiğinden değil,turizmi geliştirmek vb.faydacı amaçlarla düşünülmüş projelerdir zaten.Bunu da iyimserlikle karşılayalım derken başımıza gelene bakar mısınız?
yara derin vesselam.."dünya türk olsun!TOKİ türk tipi konutlarla kaplasın yurdun her yanını!"böylece türk-islam sentezinin mimari hedefi gerçekleşir.di mi ama!!"
sevgiyle,sağlıcakla..

kami
kami - 7 yıl Önce

verdiği vergilerden bahseden (!) kursağındaki VARLIK VERGİSİnin haram lokması dururken , bu gocunma niye???

Rafi Bilal
Rafi Bilal - 7 yıl Önce

Cevaben Hürriyet Gazetesine gönderilmiştir.Sanırım değerli hocam Ordu'ya bizden sonra avdet ettiğini bilmeyecek kadar tarih fukarası değildir. Türkler geldiğinde Ermenilerin ve Rumların Anadolu'da yaşadıklarını çok iyi bilir ama dile getirme konusunda mahcubiyeti vardır. Öyle bir tablo çizer ki sanki 19. ve 20. yüzyıl da 93 harbi veya Balkan harbi ertesi göç etmişlerdir oralara, ev üstüne ev kuranlar onlardır da zavallı hocamın memleketine kocaman kiliseler inşa edip bugün de onları ihya ettirmektedirler.
Sevgili hocam o kiliseleri yaptıranların şimdilerde nerelerde ve niçin olduklarının cevabını da bilir, bilir ama dili varmaz söylemeye. Eh onarımı yaptıracaklar buharlaşmış olduğundan masrafın kalanlarca yapılması gerektiğine de itiraz eder hocam. Yıllardır benim gibi Ermeni ve Rumların vergileriyle 80000 cami yaptıran ziyniyeti olmasa da, kendi vergileri ile onarılan tek kiliseyi türlü abartılarla kamuya şikayet eder.

?
? - 7 yıl Önce

ya hoca sen bunlarla uğraşacağına öncelikle dosyana bir bak bıraktığın enkazlara bak yıktığın hayatlara bak..konuşturma beni hoca türkçülük senin için karı kız olmuş

kaya
kaya - 7 yıl Önce

İsmail Doğan, Nihat Doğan'ın okumuş adam olmuş büyük ağabeyidir! Şanı sarkık bıyıklarında gizli önemli bir edebiyat hocasıdır. hakkında YÖK'e şikayetler gittiği, kız öğrencilere sarkıntılık ettiği iddiaları Ordu'da ilgililerce bilinir. Takıntıları olan adamlar faşistler, ırkçılar ve dinciler malesef Anadolu'daki üniversitelerimizin baş belalarıdır. Gençlerimize yazık, İsmail sana da Yazıklar Olsun diyorum. Okumuşsun ama insan olamamışsın.