05 Eylül 2015 Cumartesi 11:26
Diyarbakır’da ilk Roma kilisesi bulundu

Diyarbakır'daki kazılarda Hristiyanlığı kabul eden ilk Romalıların kullandığı kilise bulundu.

Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde bir yıl önce başlayan kazılarda Roma dönemine ait önemli bir yapıya rastlandı. Dicle Üniversitesi'nden 60 kişilik ekibin Zerzevan Kalesi'nde yaptığı kazı çalışmaları sonucunda Hristiyanlığı kabul eden ilk Romalıların kullandığı kilise bulundu.

Dicle Üniversitesi (DÜ) Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Aytaç Coşkun, kazılarda tamamen toprak altında bir ibadethane bulduklarını ifade ederek, "Buraya ‘yeraltı kilisesi’ ya da ‘yeraltı ibadethanesi’ diyebiliriz. KiliseninRoma’da çok tanrılı dinden Hristiyanlığa geçildikten sonra tespit edilen ilk ibadethane olduğunu söyleyebiliriz" ifadelerini kullandı.

Buluntunun, çok tanrılı Roma döneminde önemli bir kişinin mezarı olduğu, küçük bir topluluğun Hristiyanlığa geçişiyle ibadethaneye dönüştürüldüğü bilgisini aktaran Coşkun, Hristiyanlığa geçen ilk Romalıların ibadetlerini bu yapıda gerçekleştirdiği tahminini paylaştı.

İbadethanenin duvarlarında Aramice yazıtlar tespit ettiklerini kaydeden Coşkun, yazıtlarda anlatılanların belirlenebilmesi için bir uzman davet ettiklerini belirtti. (NTV)

Son Güncelleme: 05.09.2015 11:31
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
dimitri 2015-09-13 13:07:52

barbarlar tarafindan yok edilen süryani, ermeni, rum, kürd kiliseleri yeniden kurulcak.