Diyarbakır’da ilk Roma kilisesi bulundu

Hristiyanlığı kabul eden ilk Romalıların kullandığı kilise bulundu

Diyarbakır’da ilk Roma kilisesi bulundu

Diyarbakır'daki kazılarda Hristiyanlığı kabul eden ilk Romalıların kullandığı kilise bulundu.

Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde bir yıl önce başlayan kazılarda Roma dönemine ait önemli bir yapıya rastlandı. Dicle Üniversitesi'nden 60 kişilik ekibin Zerzevan Kalesi'nde yaptığı kazı çalışmaları sonucunda Hristiyanlığı kabul eden ilk Romalıların kullandığı kilise bulundu.

Dicle Üniversitesi (DÜ) Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Aytaç Coşkun, kazılarda tamamen toprak altında bir ibadethane bulduklarını ifade ederek, "Buraya ‘yeraltı kilisesi’ ya da ‘yeraltı ibadethanesi’ diyebiliriz. KiliseninRoma’da çok tanrılı dinden Hristiyanlığa geçildikten sonra tespit edilen ilk ibadethane olduğunu söyleyebiliriz" ifadelerini kullandı.

Buluntunun, çok tanrılı Roma döneminde önemli bir kişinin mezarı olduğu, küçük bir topluluğun Hristiyanlığa geçişiyle ibadethaneye dönüştürüldüğü bilgisini aktaran Coşkun, Hristiyanlığa geçen ilk Romalıların ibadetlerini bu yapıda gerçekleştirdiği tahminini paylaştı.

İbadethanenin duvarlarında Aramice yazıtlar tespit ettiklerini kaydeden Coşkun, yazıtlarda anlatılanların belirlenebilmesi için bir uzman davet ettiklerini belirtti. (NTV)

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2015, 11:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 3 yıl Önce

barbarlar tarafindan yok edilen süryani, ermeni, rum, kürd kiliseleri yeniden kurulcak.