Dersim'de toplu mezarın üstünde Düğün Salonu işletiliyor

Dersimliler toplu mezarın bulunduğu CHP'li Pülümür Belediyesi'ne karşı harekete geçmeye hazırlanıyor...

Dersim'de toplu mezarın üstünde Düğün Salonu işletiliyor

Dersim'in Pülümür İlçesinde CHP’li belediye Dersim Katliamı'nda yaşamını yitiren 26 kişinin gömülü bulunduğu toplu mezarın üstüne Düğün Salonu inşa etti. İhale usulü işletilen düğün salonunun kapatılması için Dersimliler harekete geçiyor.

Dersim Katliamı’nda bir trajedi de Pülümür ilçesinde yaşandı. 17 Ağustos 1938’de Pülümür’de 26 kişi askerlerce bir araya toplanıp silahlarla tarandı.

ANF'den Ferhat Aslan'ın haberine göre; öldürüldükleri yere gömülen 26 Dersimlinin bulunduğu yere, Şubat 1993’te CHP’li Pülümür belediyesi tarafından Düğün Salonu daha sonraki yıllarda da yan tarafına çay bahçesi yapıldı. Dersimli STÖ’lerin girişimiyle sözkonusu yere anıt mezar yapılmak istense de, girişimler bürokratik engeller çıkarılarak yanıt bulmadı.  

Konu ile ilgili bilgi veren Dersim 37-38 Ortak Hafıza Ortak Platformu Üyesi Murat Işık, Dersim halkını Pülümür’de toplu mezarın olduğu yere sahip çıkmaya çağırarak, “Düğün Salonu’nun olduğu yerde maalesef 26 canımız yatıyor. Orada büyük bir abide yapma girişimimiz oldu ancak yasal prosedürde bir takım pürüzler söz konudur” dedi.

KEMİKLER ÜZERİNDE DAVUL ZURNA ÇALINIYOR

DBP Dersim İl Eş Başkanı Ergin Doğrul, "Dersim’de katliam fermanını veren CHP'nin Kemalist zihniyetinde hiçbir değişikliğin olmadığını" söyledi ve halkı bu uygulamaya tepki vermeye çağırdı.

Doğrul, “Dersim 38 soykırımının mağduru olan 26 Pülümürlünün gömülü olduğu yer bugün belediye tarafından Düğün Salonu olarak işletilmektedir. Bu durum tarihimize vicdanımıza karşı büyük bir saygısızlıktır. Atalarımızın kemiklerinin gömülü olduğu yerde davul zurna ile halay çektirip kemikleri çiğnetmek Kemalist zihniyetin Pülümür’deki yansımasıdır. Pülümürlüleri yaşanan bu vicdansızlığa karşı tepki göstermeye ve düğün salonunun kapatılması için CHP’li belediyeye baskı yapmaya çağırıyoruz. Unutulmasın ki ayaklar altında çiğnenen geçmişimizdir, Dersim’in vicdanıdır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2014, 11:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
bdp
bdp - 4 yıl Önce

1.26 degil 16 kişi olmustur
2.olenlerin kemikleri orada degil baska bir yere nakledilmistir
3.bdp ilçe teskilatıda orada dguun yapmıstır
4. ilçenin cay bahcesi veya dugun salonu olarak kullanabilecegi baska bir yer yoktur
5.gecmiste olen herkes icin anıt mezar yapılıacaksa pkk terör orgutu tarafından oldurulen ogretmen ve askerler icinde yapılsın
6. acılarınızı suyun hoş şeylerinizi taşın üzerine yazın suyun uzerine yazdıgınız kalmaz taşın üzerine yazdıgın kalır
7. anıt mezar halkların kardesliğini degil halkların dusmanlıgını korukler

chp
chp - 4 yıl Önce

...16 yıldır bdp aşiretleri tarafından işletilen park hem içki içliyordu hem düğün yapılıyordu ne olduysa işletme chp lilerin eline geçince bdp lilerin aklına ölen insanlar geldi asıl amac olenler değil para