12 Ekim 2016 Çarşamba 20:16
Çin’de 2000 yıllık kapların içinde gömülmüş 113 iskelet bulundu

Çinli tarihçiler, bu ilginç mezarların Çin’de MÖ. 206 ila MS. 220 yılları arasında hüküm süren Batı Han Hanedanlığı’nın ölü gömme geleneklerini anlamada oldukça önemli olduğunu söylüyor.

Çin’in kuzeyinde Hebei bölgesindeki Huanghua kentinde bulunan mezarların, Fudi adlı bir antik kentin mezarlığına ait olduğu ve mezarların ise sivil halka ait olduğu düşünülüyor.Bölgede çalışan arkeologlar Mayıs ayında yalnızca altı mezar bulabilmişti. Fakat daha sonra ağırlık verilen kazı çalışmalarında yüzden fazla mezara ulaşıldı. Şimdiye kadar alanda tam 113 mezar bulundu.Bölgede bulunan tüm mezarlar, büyük kil kaplara konmuş insanlardan oluşuyor. Kil kapların bir tarafında ise küçük bir delik bulunuyor. Arkeologlar bu deliklerin, ölülerin ruhun çıkması için açıldığını düşünüyor.

Daha önceden kil kapların içinde gömmenin sadece ölen çocuklar için kullanıldığı düşünülüyordu. Fakat bu bölgede keşfedilen 113 mezardan 6 tanesi yetişkine, 107 tanesi ise çocuklara ait.Huanghua Müzesi direktörü Zhang Baogang, 2000 yıl içinde nehir akıntısı ve diğer doğal yıkımlar dolayısıyla mezarlığın sadece bir kısmını kazabildiklerini söylüyor.

Zhang ayrıca, Çin’de ilk defa yetişkin insanların kapların içinde gömüldüğü mezarlar keşfedildiğini belirtiyor.

KAYNAK: Daily Mail 

Son Güncelleme: 13.10.2016 09:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.