03 Mart 2012 Cumartesi 22:31
Sebahat Tuncel ‘topa girdi’

Edirne Tabip Odası Lokali’nde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Halkların Demokratik Kongresi Kadın Meclisi’nin düzenlediği konferansa konuşmacı olarak BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel katıldı.

 

Türkiye Futbol Federasyonu’nun futbol takımlarına verilen saha kapatma cezası yerine karşılaşmaları kadın ve çocukların izlemesini eleştiren Tuncel şunları söyledi:

 

"Spor alanı erkeklere yapılmış bir alan. Seyircisiz maç cezaları verildi. O cezalı maçlara kadınları gönderdiler. Bu çok ciddi bir zihniyet. Niye cezalı? İzleyici gidemez ama kadınlar gidebilir. Çünkü kadınlar izleyici değil. Aslında kim değil, birey değil. Kadınlar bunu iyi bir şeymiş gibi görüyor. Her gün medya bunu böyle ifade ediyor, kadınlar çocuklarıyla birlikte gitti diye. Şöyle bir karar olsa; bir maçı sadece kadınlara açıyoruz. Bu çok anlamlı olur. Ama cezalı maça gitmesi bile erkek egemen yaklaşımın ya da futboldaki cinsiyetçiliğin nasıl bir durum olduğunu net ifade ediyor. Kabul edilebilir değil. Kadınların bunu reddetmesi lazımdı. Ama etmediler bunu meşrulaştırdılar."

 

Mobbingin daha çok kadın ve eşcinsellere uygulandığını belirten Tuncel, "Eşcinseller çoğunlukla iş bile bulamıyor. Eşcinsellere bir düzenleme yapılsın. Mesela trans bireyler daha çok öldürülüyor ve toplumda aile kavramı içerisinde yer edinemiyor. Eşcinselliği geçen dönem bir bakan sapkınlık olarak değerlendirmişti. Bu kadar vahim bir durum. Nereye başvuracak belli değil. Bu ciddi durumları çözen ve cinsel, etnik ve inanç kimliğinden ayrımcılığa uğratmayan bir dönüşüme ihtiyaç var" dedi.

Son Güncelleme: 04.03.2012 15:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.