Sahadaki Nazi sembolü gamalı haç için Hırvatlar özür diledi

İtalya'yla oynan maçın ilk yarısında sahada Nazi Almanyası’nın sembolü görüldü

Sahadaki Nazi sembolü gamalı haç için Hırvatlar özür diledi

Hırvatistan Futbol Federasyonu İtalya'yla oynadıkları Euro 2016 eleme grubu maçı öncesi sahada görülen gamalı haç sembolü nedeniyle özür diledi.

BBC Türkçe'deki habere göre, Federasyon Sözcüsü Tomislav Pacak, "Bu bir sabotaj ve suçtur. Polisin sorumluların kimliğini belirlemesini bekliyoruz. Bu sadece Hırvat Futbol Federasyonu değil, tüm Hırvatistan için bir utançtır" dedi.

MAÇ YİNE IRKÇILIK CEZASI NEDENİYLE TARAFSIZ OYNANDI

Maç Hırvatistan'ın geçen Mart'ta Norveç'le oynadığı maçta taraftarların ırkçı tezahüratlar yapması nedeniyle seyircisiz oynandı.

Pacak ayrıca H Grubu'nda liderlik mücadelesi veren iki takımın 1-1 berabere kaldığı maçı gölgeleyen olayla ilgili UEFA'nın bilgilendirildiğini söyledi.

NAZİ ALMANYASI'NIN SEMBOLÜ

Nazi Almanyası'nın sembolü gamalı haç ilk yarıda sahada görüldü. Split kentinde oynanan maçta saha görevlileri ikinci yarı gamalı haçı kapatmaya çalışsa da başarılı olamadılar.

Gamalı haçın çimler kesilerek mi yoksa çime sürülen boyayla mı yapıldığı bilinmiyor. Sorumlusu da henüz bulunamadı.

HIRVATİSTAN'IN SİCİLİ KABARIK

Sözcü Pacak, "Öğrendiğimiz kadarıyla gamalı haç maçtan bir ya da iki gün önce yapılmış. Maçı televizyondan seyreden tüm taraftarlardan, her iki takımdan ve İtalya'dan gelen konuklarımızdan özür diliyoruz" dedi.

Geçen Kasım'da İtalya'nın Milano kentinde oynanan maç iki kez tribündeki olaylar nedeniyle durmuştu.

Hırvatistan Mart'taki Norveç maçında kısmi tribün kapatma cezası almış, ancak stada gelen Hırvat taraftarlar daha çok olay çıkartınca İtalya maçının seyircisiz oynanmasına karar verilmişti.

Hırvatistan Futbol Federasyonu Başkanı Davor Suker de "Sorunlarımız var ve üzerinde çalışıyoruz. Konuyu ele alacağız ama çok kızgınım" dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2015, 14:28
YORUM EKLE