Passolig reklamlarının yayını durduruldu

Fenerbahçe taraftar grubu Sol Açık üyesi Mehmet Sencer Az’ın şikayeti haklı bulundu….

Passolig reklamlarının yayını durduruldu

Fenerbahçe taraftar grubu Sol Açık üyelerinden M. Sencer Az’ın, 12 Ağustos 2014 tarihinde Reklam Özdenetim Kurulu’na Passolig reklamlarının 6502 sayılı yasa, ilgili yönetmelik ve Uluslararası Reklam Uygulama ve Esasları’na aykırılıkları nedeniyle durdurulması talebiyle yaptığı başvuru kabul edildi. Reklam Özdenetim Kurulu verdiği yanıtta reklam veren firmadan gerekli düzeltmeler yapılmadan reklamın bu hali ile yayınlanmamasını istendiğini belirtti.

M. Sencer Az yaptığı başvuruda; Reklamda, henüz passolig kart almayan taraftar kitlesinin şiddete eğilimli, fanatik ve kural tanımaz eğilimleri olan kişiler olarak yansıtıldığını; Reklamda ürünün değeri ve tüketici tarafından ödenecek toplam fiyat bakımından yanıltıcı ibareler yer aldığını; Reklamda, kartın bir banka kartı olduğunun ve reklam verenin banka kimliğinin belirli olmaması ve açıklanmadığını; Reklamda e-bilet sisteminin uygulandığı liglerde mücadele eden bütün futbol kulüplerinin onayı alınmaksızın, tüm kulüplere ait amblem ve logolarının kullanıldığını belirtti.

M. Sencer Az yaptığı başvuruda ayrıca “Passolig kart sistemi reklamda da işlendiği üzere, ilgililerin T.C. kimlik numarası ve pek çok kişisel verisi ile kişilerin fotoğraflarından oluşan biyometrik verilerini toplamaktadır. Bu verilere ilişkin amaç dışı kullanım , sınırsız süre ile saklama ve sınırsız işleme gerçekleştirme unsurları bakımından; özel yaşam, kişilik hakları ve kişisel verilerin korunmasına ilişkin temel hak ihlali gerçekleştirdiği gerekçeleriyle passolig reklamlarının yayınının durdurulmasını talep ediyorum” demişti.

Reklam Özdenetim Kurulu da başvuruya verdiği yanıtta şunları belirtti:

“Passolig “Stad” reklam filminde, güvenlik görevlisi ve taraftar karakterlerin arasında geçen “T.C. kimlik numaranı biliyor musun?” – “Biliyorum tabii, her yere veriyorum.” şeklindeki diyalog T.C. kimlik numarasının her yere verilebileceği izlenimi yaratması açısından sakıncalı bulunmuştur. Oysa ki, kişisel veri toplarken toplanan veriyi korumak için gerekli kurallara ve düzenleyici yasalara uygun davranılmalı ve tüketiciler nezdinde de yaşanabilecek olumsuz örneklerin önüne geçilmesi için kişisel verilerin hangi durumlarda paylaşılması gerektiği konusunda tüketicilerin bilinçlendirilmeleri gerekmektedir. Fakat reklamda yer alan ifade ile T.C. kimlik numarasının her yere verilebileceği şeklinde tüketicilerin yanlış yönlendirildiği görüşüne varılmış ve reklamdaki kullanım, “Verinin Korunması ve Kişilik Haklarına Saygı” başlıklı Özdenetim Esasları’na aykırı olarak değerlendirilmiştir.”

Kurul görüşü reklamverene iletildi ve reklam filmlerinde gerekli düzeltmeler yapılmadıkça bu hali ile yayınlanmaması istendi. (Demokrat Haber)

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2014, 14:45
YORUM EKLE