Zeynep Altıok'tan Sarp Kuray'a ziyaret: 'Koca ülke, tek kişiyi kendine düşman bellemiş'

Altıok, Kuray'ı ziyaretiile ilgili açıklama yaptı

Zeynep Altıok'tan Sarp Kuray'a ziyaret: 'Koca ülke, tek kişiyi kendine düşman bellemiş'

CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı, Ankara Sincan F Tipi Kapalı Cezaevinde, '16 Haziran Örgütü' davasından yargılanıp müebbet hapis cezası alan Sarp Kurayziyaret etti.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Altıok, Sarp Kuray için, "Tek kişilik örgüt Sarp Kuray" ifadesini kullandı. Açıklamasında Sarp kuray'un mahkumiyetindeki hukuksuzluğa dikkati çeken Altıok, ziyaretine ilişkin olarak, "Açıktır ki Sarp Kuray devletin geleneksel düşman profilinin bir simgesidir, yani solun, devrimcilerin bir simgesidir ve bu simge üzerinden mesaj verilmek istenmektedir," dedi.

Zeynep Altıok'un Sarp Kuray'ı ziyareti sonrası yaptığı yazılı açıklama şöyle:

BU BİR HUKUK KATLİAMI

Ülkemizde yargının geldiği hal ortada. Ne yazık ki geçmişte aksayan, eksik kalan hukuk düzeni iyileşme şöyle dursun daha da geriledi. Bu ülke bize acı deneyimler yaşattı. Sarp Kuray'ın mahkumiyeti bunun en tipik örneklerinden.

16 Eylül Çarşamba günü Sarp Kuray'ı cezaevinde ziyaret ettim. 12 Eylül rejiminin başa geçtiği günden bugüne Sarp Kuray bir şekilde yargı rejiminin muhatabı ve mağduru oldu. Üyesi ve yöneticisi olduğu hareketin 25-30 sene önceki faaliyetlerinden dolayı defalarca yargılanarak, üst üste cezalar aldı. Son olarak müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından onandı. Sarp Kuray bugün Sincan F Tipi Kapalı Cezaevi'nde. AİHM başvurusu kabul edilip lehte karar çıkmasına rağmen bu karardan sonra yeniden yargılanarak tekrar müebbet hapis cezası aldı. Üstelik AİHM'in eksik bulduğu noktaların hiçbiri yeniden yargılamada dikkate alınmadan. Yaşadıklarının tamamı neresinden tutarsanız tutun, bir mantıksal çerçeveye yerleştirilemeyecek düzeyde hukuk katliamıdır. Üyesi ve yöneticisi olduğu örgütün bütün eylemleri tek kişiye fatura edilmiş, üstelik hakkında verilen ifadenin işkence altında alındığı mahkemeye sunulmuş olmasına rağmen Sarp Kuray müebbet hapisle cezalandırılmıştır. Bahsi geçen suçlamaların hiçbirinden Sarp Kuray gibi yargılanıp ceza alan ve mahkum edilen birileri yoktur. Tek başına Sarp Kuray dev bir örgüttür ve bu tek kişilik örgüt Anayasal düzeni yıkarak yerine yeni bir düzen kuracaktır. Zira Türkiye Cumhuriyeti Devleti tek kişinin yıkabileceği zayıflıkta bir devlettir.

KURAY, DEVRİMCİ BİR SİMGE VE BU SİMGE ÜZERİNDEN MESAJ VERİLİYOR

Açıktır ki Sarp Kuray devletin geleneksel düşman profilinin bir simgesidir, yani solun, devrimcilerin bir simgesidir ve bu simge üzerinden mesaj verilmek istenmektedir. Açıktır ki Sarp Kuray 12 Eylül rejiminin ve onun öz evladı yargı rejiminin kurbanıdır. Açıktır ki 12 Eylül rejimi ardıllarıyla ve yargı rejimiyle Sarp Kuray'dan intikam almıştır. 12 Eylül'ün işkencecileri, zalimleri, katilleri yargılanmazken 12 Eylül'ün tüm nimetleri(!) anayasal düzen ve müdahale edilen hukukla önlerine serilirken 12 Eylül'ün tüm mağdurlarına zulüm tam gaz devam etmekte. Bu anlayışla koca ülke çoktan ortadan kalkmış bir örgütün, 25-30 sene önceki faaliyetlerinden dolayı tek kişiyi kendisine düşman bellemiştir. Katiller, hırsızlar, katliamcılar ellerini kollarını sallayarak dışarıda dolaşırken, Sarp Kuray F tipi cezaevine mahkum edilmiştir.

ÖZGÜRLÜĞÜNE KAVUŞMASINI BEKLİYOR VE DİLİYORUZ

Sarp Kuray, davası ile ilgili Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulunmuş ve dosyanın Anayasa Mahkemesi tarafından görülmesini beklemektedir. Anayasa Mahkemesi'nin tıpkı yakın zamanda görüştüğü ve olumlu karara bağladığı kumpas davaları gibi, Sarp Kuray'ın da dosyasını görüşmesini ve bir an önce karara bağlamasını, Sarp Kuray'ın özgürlüğüne kavuşmasını tüm adalete inanan vicdanlı kamuoyu gibi bizler de bekliyor ve diliyoruz.

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2015, 12:06
YORUM EKLE