"Yunanistan'a sığınan darbeciler İmralı'da operasyon yapan askerlerdir"

Demirtaş, 15 Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı, Yıldırım’ın bugün çözüm süreciyle ilgili yaptığı açıklamalara tepki gösterdi

"Yunanistan'a sığınan darbeciler İmralı'da operasyon yapan askerlerdir"

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, Van Büyükşehir Belediyesi'nin bazı açılışları ve temel atma törenlerine katılmak için Van'a geldi.

Vanlıların yoğun ilgi gösterdiği açılışta halka hitap eden Demirtaş, Başbakan Binali Yıldırım’ın bugün çözüm süreciyle ilgili yaptığı açıklamalara tepki gösterdi. Demirtaş, “Başbakan 'çözüm mözüm yok' diyor. Ben desem savaş taraftarı diyecekler. Çözüm istemeyen savaş istiyor. Ahlaki olarak da çökmüşsünüz. Hergün insanların ölümünden zevk alıyorsunuz. Çözümü gerçekleştirmek zorundasınız” dedi.

Başbakan Yıldırım, 65. hükümetin ilk 100 gününün değerlendirildiği toplantıda “Hükümetimiz iç güvenliğin sağlanması konusunda taviz vermiyor. Çözüm mözüm yok. Çözüm vatandaşta. O fırsatı kaçırdılar" demişti.

Demirtaş, 15 Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin ise İmralı Adası'nda yaşandığını iddia ettiği çarpıcı açıklamalar yaptı.

Demirtaş'ın açıklamalarında satır başları şöyle:

BELEDİYELERE KAYYUM

"Daha öncede çıkartmak istediler engel olduk. Daha sonra bizler ile uzlaştılar. O kadar ahlaksızca ve etiksiz davranıyorlar ki mevcut var olan paket geçmedi. Ama şimdi yeni KHK ile 'belediyelerin mallarına el koyacağız 'dediler. Gerçekten belediyeleri DBP'den almak istiyorsanız yeniden erken seçim yapalım. Bizlerde destekleyeceğiz. Boyunuzun ölçüsünü almak istiyorsanız buyurun gelin boyunuzun ölçüsünü alın.

“Bunlar halkı arkalarına alamayacaklarını bildikleri için sandıkla kazanamayacaklarını bildikleri için belediyelere memur atanıp kayyum göndereceklermiş. Hangi belediyeye kayyum atanırsa atansın bizler seçilmişler dışında kimseyi tanımıyoruz deyin. Kayyum bu binadan içeri girdiğinde onun emirlerini yapmak zorunda değilsiniz.

'İKİ KÜRT GENCİ ÖLDÜRÜLDÜ'

“Saray'daki zat 'bizler seçilmişleri atanmışlardan üstün tutuyoruz' dedi. Kendilerine dokunulunca yine aynı şekilde Kürt olduğu için en büyük düşmanlığı yaparlar. Rojava, Minbic ve Cerablus'ta IŞID barbarlarını kovarken Ankara'daki zat tahammül edemiyor. Kürtler size ne yapmış bu ne biçim bir düşmanlıktır.

“Kürtler kimsenin toprağına gitmeden sizin beslediğiniz canavarları temizledi. Bugün Kobani sınırlarında kendi topraklarına duvar örenlere karşı durdukları için iki Kürt genci öldürüldü. Bunların yaptığı ırkçılıktır. Kürt düşmanı ve ırkçısınız. Geri dönüp baktığınız kutuplarda bir çadır açsa Kürtler gidip müdahale edersiniz. Elinizde olsa Kürdistan federal bölgesini de işgal edersiniz.

'İMRALI ADASI'NDA ÇATIŞMA YAŞANDIĞI BİLGİSİ GELDİ'

"Özellikle İmralı'da Öcalan'ın durumu için 5 Eylül'de bir açlık grevi başlatılacak. Darbenin ardından 50 gün geçmesine rağmen, biz Abdullah Öcalan'dan bilgi alamıyoruz. Sağ mı ölü mü bilmiyoruz? İmralı Adası'na bir helikopterin inmeye çalıştığı ve çatışma yaşandığı bilgisi geldi. Çatışmanın sonucunu bilmiyoruz.

'YUNANİSTAN'A SIĞINAN DARBECİLER İMRALI'DA OPERASYON YAPAN ASKERLERDİR'

“Yunanistan'a sığınan darbeciler İmralı'da operasyon yapan askerlerdir. Can güvenliğini teyit edecek bir şekilde ailesi ve avukatlarının görüşmesini istiyoruz. Abdullah Öcalan bir halkın önderdir. Sıradan yaklaşacağınız bir tutuklu değildir. Ayın 5'ine kadar çağrı yaptık. 515 gündür haber alamıyoruz. Darbe sonrası da haber alamıyoruz. Siyasi müzakere talebimiz yok biz can güvenliği ile ilgili bilgi almak istiyoruz. Kendisinden haber alabilirsek açlık grevinden vazgeçeceğiz.

'SARAY'DAKİ ZAT YASAMANIN YÜRÜTMENİN VE YARGININ BAŞI BENİM DİYOR'

"Bir diktatörlük ve tek adam sistemi kendini her gün var ederken sizler örgütlü ve bilinçli olmazsanız öyle bir edecekler ki kimse evinden çıkamayacak. Herkes onların önünde ceket ilikleyecek. Yargı yasama ve yürütme birbirine emir veremez ve talimat alamaz. Demokrasi dediğimiz bunlar ile oluyor. Saray'daki zat 'yasamanın yürütmenin ve yargının başı benim' diyor.

“Yürütmenin başı olan yaşlı yargıçlar cübbesini ilikliyor saray zatını görünce. Biz yargıçlar avukatlar kimsenin önünde cübbemizi iliklemeyiz. O kıyafetin yapılma amacı da odur.

“Mahkemelerde halk hâkim karşısında ayağa kalkmazsa vatandaşı mahkemeden kovar. Ama kendisi Cumhurbaşkanı içeri giriyor diye ayağa kalkıyor. Senin hukukçuluğun bitti sen beni yargılayamazsın. Sen bizi yarın yargılayacaksın ben sana hatırlatacağım sen cumhurbaşkanı önünde ayağa kalkıp cübbeni iliklediniz. Siz yargı olarak yaptıktan sonra vatandaşı kim koruyacak. Yargıç ve hâkimin tarafsızlığı hepimizin tarafsızlığıdır.

'SİZLER SİVİL DİRENİŞİNE HAZIR OLMALISINIZ'

"Sizler sivil direnişe hazır olmalısınız. Bizim mevzumuz gerçek bir barış ve demokrasi iken onun meselesi koltuğunu kurtarmaktır. Bunların ne kadar süreceğini bilmiyorum. Faşizm bu topraklarda kaybedecek. Darbecilerin içine düştüğü duruma bakın. Bunların hiç birinin davası meşru değildir. Öğrenciyi polisi öğretmeni cemaatçi oldukları için işten atıyor. Dün akşam KHK ile barış isteyen akademisyenlere de savaş açtılar. AKP'li olmayan devlet içerisinde yer alamaz mantığı var. Devlet AKP devleti olacak bizler buna biat etmez zorunda değiliz."

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2016, 17:39
YORUM EKLE