Yüksekdağ: Mesela kayyum geldi ve bir belediyeye oturdu; nasıl işletecekler?

HDP Eş Genel Başkanı, DBP'li belediyelere kayyum atamasına yönelik girişimlere ile savcılık tarafından ifadeye çağrılan HDP'lilere ilişkin konuştu

Yüksekdağ: Mesela kayyum geldi ve bir belediyeye oturdu; nasıl işletecekler?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, bir dizi temas ve ziyaretlerde bulunmak üzere gittiği Mersin'de, Akdeniz Belediyesi'ni de ziyaret ederek Eş Başkanlar Yüksel Mutlu ve M. Fazıl Türk ile bir araya geldi.

Başkanlık makamında gerçekleşen buluşmaya, HDP Mersin İl Eş Başkanı Sadun Doğan da katıldı.

Ziyarette, AKP Hükümeti'nin DBP'li belediyelere kayyum atamasına yönelik girişimleri ile savcılık tarafından ifadeye çağrılan HDP Muş Milletvekilleri Ahmet Yıldırım ve Burcu Çelik Özkan'a ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu.

'YARGI SİSTEMİNDE YERİ YOK'

Dokunulmazlığı kaldırılan milletvekillerinin, "telefonla" ifadeye çağrıldığına dikkat çeken HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, böyle bir uygulamanın hukuk ve yargı sisteminde yeri olmadığının altını çizdi. Kayyum atanmasına ilişkin yasa tasarısının TBMM'de ilgili alt komisyona getirildiğini bildiren Yüksekdağ, "Bu düzenleme hükümete, sadece belediyelere değil, istedikleri şirketlere ve her yere kayyum atama yetkisini tanıyor. Düzenleme alt komisyonda görüşülüyor. Bu yaz çıkaracaklar mı? Meclisi bayram'da 15 gün kapatıp, Temmuz ortasından Ağustos'a kadar tekrar çalıştırmayı düşünüyorlar. O arada da hazırlıkları da yapacaklar. Oy çokluğu, parmak sayısı üzerinden yasayı çıkarabileceklerini düşünüyorlar" diye konuştu.

'TOPLUMDA KARŞILIĞI OLMAZ'

Sözlerini, "Ama bu mesele, sadece çıkardıkları yetkilerle alt edebilecekleri, çözebilecekleri bir mesele değildir" diyerek sürdüren Yüksekdağ, şöyle konuştu: "Belediyeler başta olmak üzere her yere el koyma, gasp etme yasasıdır, daha doğrusu saldırısıdır. Yasal bir meşruiyeti olan bir düzenleme değildir bu. Tam anlamıyla darbe yasası kapsamında düşünülen bir şeydir. O nedenle toplumda da bunun bir karşılığı olmaz ve ters teper. Çok daha ciddi, siyasal ve toplumsal, sosyal sonuçlara dönüşür. Mesela kayyum geldi ve bölgede bir belediyeye oturdu (...) Nasıl işletecekler? Halk geldi belediyeye oturdu mesela, ne yapacaklar? Halk çalıştırmadı belediyeyi ne yapacaklar?" (DİHA)

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2016, 20:03
YORUM EKLE