10 Haziran 2014 Salı 20:04
YPG: Peşmergelerle aynı mevzide savaşmaya hazırız

Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) Felluce’den sonra Musul’u da ele geçirmesi ardından yaptığı açıklamada Batı Kürdistan’ın savunma gücü YPG, Güney Kürdistan’ı İŞİD’e karşı savunmaya hazır olduklarını bildirdi.

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) bugün Musul kentinin denetimini ele geçirdi.

Cumartesi günü yeni saldırı dalgası başlatılmıştı. Daha önce Ocak ayında Anbar eyaletindeki Felluce kentinin tümü ile Ramadi ketinin bazı mahalleleri IŞİD tarafından ele geçirilmişti.

YPG Genel Komutanlığı bugün yaptığı yazılı açıklamada, ’IŞİD çetelerinin Xaneqin, Celewla ve Tuz Hurmatu’da YNK binalarına yönelik vahşi ve terörist saldırıları sonucunda onlarca Güney Kürdistanlı vatandaşımız şehit düştü ve bir çoğu da yaralandı. Ayrıca Musul vilayetinde sivil vatandaşlara yönelik karanlık güçlerin katliamları ve vatandaşların göçe zorlanması, tüm Kürd halkına yönelik bir saldırıdır. Bu saldırıları Kürdlerin tüm kazanımlarına yönelik saldırılardır’ dedi.

IŞİD çetelerinin karanlık güçlerin desteğiyle bir yılı aşkın bir süredir Kürd halkına karşı saldırılarda bulunduğunu belirten YPG, ’Biz YPG olarak, bir buçuk yıldır ultra radikal grupların bu saldırılarına karşı mücadele ediyoruz. Bir çok kez tüm taraflara yaptığımız açıklamalarda, IŞİD çetelerinin Kürd halkına karşı saldırı planları yaptığını ve amaçlarının Kürd halkını yok etmek olduğunu söyledik. Bu çetelere karşı direnişimizde, çok tecrübe edindik ve savaşçılarımız kanları ile tarih yazdılar’ diye belirtti.

Güney Kürdistan’a destek vermeye hazır olduklarını bildiren YPG Genel Komutanlığı, ’YPG güçleri Güney Kürdistan halkının acısını paylaşıyor ve kurbanların ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyor. Buradan ilan ediyoruz, çetelere karşı Güney Kürdistan halkı ve peşmerge güçleriyle aynı mevzide yer alacağız. Güney için desteğe hazır olduğumuzu ilan ediyoruz ve Güney’e askeri uzmanlarımızı yardım için göndermeye de hazırız’ dedi.

YPG son olarak, tüm Kürdistan halkına birliklerini güçlendirme, parti çıkarlarından uzak birlikte direnmeye çağırdı.

Kaynak: BasNews

Son Güncelleme: 11.06.2014 12:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
mehmet bayindir 2014-06-10 20:50:58

Herbiji ypg