YDG-H: Biz olay yerine ateş açmadık; katiller gizlenmeye çalışılıyor

YDG-H, Tahir Elçi’nin öldürülmesi olayıyla ilgili bir açıklama yayınladı

YDG-H: Biz olay yerine ateş açmadık; katiller gizlenmeye çalışılıyor

Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H), Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesi ve sonrasında yaşanan gelişmelere ilişkin yazılı açıklama yaparak, ne olay anında ne de olay yeri inceleme heyetinin araştırması sırasında ateş açtıklarını belirtti.

Fırat Haber Ajansı’nda (ANF) yayınlanan açıklamada, iktidara yakın medyada gerçek dışı haberlerin yayınlandığı belirtildi.

Açıklama özetle şöyle:

“Medyada açık bir biçimde görüldüğü üzere 28 Kasım günü takip edilen iki arkadaşımız sivil polisler tarafından sivil bir ticari taksi içerisinde durdurulmuş, burada yaşanan çatışmada iki polis öldürülmüştür.

Bu çatışmanın hemen akabinde biri mermisi bitmiş, diğeri ise bozulmuş olan silahıyla alandan ayrılmaya çalışan üyelerimiz tesadüfen Tahir Elçi ve beraberindeki sivil toplum kuruluşları üyesi grubun basın açıklaması yaptığı sokağa girmiştir.

Arkadaşlarımıza burada polisler tarafından ikinci bir müdahalede bulunulmuş, kameralara yansıdığı üzere burada güçlerimiz tarafından hiç bir mermi sıkılmamış, bu arkadaşlarımız sadece alandan hızlıca çıkmaya çalışmışlardır.

Tahir Elçi'nin katledildiği sırada karşı taraftan, Sur'da bulunan diğer YDG-H üyeleri tarafından da karşı bir müdahalenin olmadığı bilinmektedir. Özel savaş medyası tarafından sanki karşılıklı bir silahlı çatışmanın yaşandığı gibi bir algı yaratılarak Tahir Elçi'nin planlı ve kasıtlı bir biçimde orada bulunan polislerce katledilmesinin üstü kapatılmak istenmektedir.

Ayrıca bu olayın sonrasında alana gelen olay yeri inceleme ekipleri delilleri karartmak amacıyla alanda rastgele ateş açmış, olay yerini incelemek ve delilleri toplamak için alana gelen savcıların alana girişini, sözde çatışma var, iddiasıyla engellemiştir.

Ne güçlerimiz ne de Suriçi halkının burada savcıları engellemeye dönük hiçbir müdahalesi olmamıştır, bu durumda kameralara görüntülerinde de açıkça görülmektedir.”

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2015, 19:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
mert
mert - 2 yıl Önce

çok komik