26 Ocak 2015 Pazartesi 14:30
Yanardağ: BHH ile HDP ittifakı düşünülemez; Duran Kalkan'ın açıklaması BHH'ye değil, ÖDP'yedir

Birleşik Haziran Hareketi’nin (BHH) Yürütme Kurulu'nda bulunan Merdan Yanardağ, önümüzdeki seçimlerde Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile olası bir 'ittifak' tartışmasına ilişkin konuştu. Yanardağ, HDP ile ittifak kurmayı düşünmediklerini dile getirdi. KCK YürütmeKonseyi Üyesi Duran Kalkan'ın "ittifak" çağrısının ÖDP'ye yönelik olduğunu, BHH'yi bağlamadığını söyleyen Yanardağ, "Haziran Hareketi’nin bileşenlerinden sadece birinin bile ayrı hareket etmesi cepheyi dağıtır" dedi. Yanardağ, BHH'nin Türk bayrağına sahip çıkmadığı takdirde "tükeneceğini" de savundu.

Aydınlık gazetesinden Deniz Yıldırım’a konuşan Merdan Yanardağ'ın, açıklamalarından konuya ilişkin olarak öne çıkan başlıklar şöyle:

'İTTİFAK' TARTIŞMALARI

"Haziran Hareketi kuşkusuz yaklaşan genel seçimlere yönelik olarak kendi siyasetini belirleyecektir. Bu siyasetlerden biri de seçimlerde ittifak yapmak olabilir. Ancak BHH’nin Kürt ulusal hareketi ile bu aşamada bir ittifak içine girmesi düşünülemez. Çünkü öncelikle belirtilmesi gereken konu şudur; Kürt ulusal hareketi Türkiye gericiliği ve AKP ile bir “çözüm süreci” yürütmeye çalışıyor. Oysa Türkiye gericiliği ve İslamcı faşizan bir parti olan AKP ile Kürt sorununun halkların kardeşliği, eşitliği ve birliğine dayalı, adil, demokratik ve onurlu bir çözümünü gerçekleştirmek imkansızdır."

DURAN KALKAN'IN 'İTTİFAK' ÇAĞRISI

KCK Yürütme Konseyi Üyesi Duran Kalkan'ın "ittifak" çağrısının hatırlatıldığı Yanardağ, "Çağrı BHH’ye değil, bileşenlerimizden biri olan ÖDP’yedir" derken, "Kuşkusuz Haziran Hareketi bileşenleri böyle konularda ayrı bir tutum takınmayacaktır. Haziran Hareketi seçimler dahil bütün siyasal gelişmeler ve tutum alması gereken konularda bütünlüğünü koruyarak hareket edecektir. Tersi düşünülemez. Haziran Hareketi’nin bileşenlerinden sadece birinin bile ayrı hareket etmesi cepheyi dağıtır," diye konuştu.

"TÜRK BAYRAĞINA SAHİP ÇIKILMAZSA HAREKET TÜKENİR"

Yanardağ, BHH'nin Türk bayrağıyla bir sorunu olmadığını da dile getirdiği açıklamasında, "Bayrak yeniden yurtseverlerin, devrimcilerin, direnişçilerin eline geçti. Bunu bırakmak büyük siyasal ve tarihsel hata, dahası aptallık olur. Eğer Haziran Hareketi bu hassasiyeti görmez ve bayrağı yeniden rejime ve gericiliğe teslim ederse, dar bir sol içi birlik girişimi olarak kalır ve tükenir. Uzun olmayan bir süre içinde de dağılır," diye konuştu.

Son Güncelleme: 26.01.2015 14:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
memocan 2015-01-26 15:08:18

Adam turk degil.ama turklukten ilk sirayi..kafatascilara.birakmamaklan ilk sirada yerini pekistirdi.yok turk bayragina sahip cikilmasa fe

Avatar
hasan 2015-01-26 22:49:39

merdan yanardağ olarak konuştuğunu belirterek açıklama yap. bhh adına konuşmadığını belirt. ittifaklara beraberliklere cephelere zarar verme.

Avatar
hasanalici 2015-01-27 01:37:13

Kendi adına konuşman iyi olur.1
Chp.Hdp.Bhh.ve tüm sosyalistler birleşmeli seçimde iyi bir sonuç almak istiyorlarsa.2
Seçim sonrası herkes pişmanlık duyar ama geç kalınmış olur.3
Kutsalalar üzerinden semboller üzerinden alanı daraltmak iyi bir hazirancının söylemi olmamalı.4

Avatar
şahin bulut 2015-01-27 01:57:16

bayrak,din,mezhep vs kimlikler üzerinden siyaset yapmak bhh nin tarzı değildi...

Avatar
Yaşar Yıldız 2015-01-27 02:28:20

niye düşünülemezmiş?düşünülürse, akp zarar mı görür?

Avatar
ben biz 2015-01-28 00:59:36

Yanardağ bhh nin ortak kararını açıklar gibi konuşmuş. Böyle bir karar yok sanirim bhh yi anlamamiş. Dağılır gibi laflar hasip kaplanin merkez sağ lafindan çok da farkli değil.

Avatar
Tayfun Bekar 2015-01-28 04:05:04

Merdan Yanardağ yapay bir bayrak tartışması açarak,, otokratik ve monorşik despotizm yaratma heveslerine karşı, halkçı, birleşik, mücadeleci, demokrat bir hareket hattı örgütlemek gereğini, başlamadan dağıtmaya kalkıyor. Adeta yetkili karar verici gibi davranarak kimlerle ittifak yapılmayacağını belirliyor, öte yandan HDP ile ittifak yapmaması için ÖDP’yi tehdit ediyor. Ben kendisine ortalığı daha fazla karıştırmadan yürütme kurulundan çekilmesini ve gezi ruhu üzerine biraz daha araştırma yapmasını, seçimler, BHH HDP CHP üzerine Aydın Çubukçu’nun Evrensel’de yayınlanan söyleşisini incelemesini tavsiye ederim.

Avatar
Tayfun Bekar 2015-01-28 04:06:20

başlamadan dağıtmaya kalkıyor. adeta yetkili karar verici gibi davranarak kimlerle ittifak yapılmayacağını belirliyor, öte yandan hdp ile ittifak yapmaması için ödpyi tehdit ediyor. ben kendisine ortalığı daha fazla karıştırmadan yürütme kurulundan çekilmesini ve gezi ruhu üzerine biraz daha araştırma yapmasını, seçimler, bhh hdp chp üzerine aydın çubukçunun evrenselde yayınlanan söyleşisini incelemesini tavsiye ederim.