29 Eylül 2015 Salı 10:18
Ümit Zileli kendisini eleştiren Perinçek'e kızdı...Vatan Partisi'nden ayrıldı

Ümit Zileli, Vatan Partisi adaylığından, Aydınlık gazetesi yazarlığından ve Ulusal Kanal Ana Haber sunuculuğundan ayrıldı.

Zileli altında imzası bulunan 'Sanatçılar Girişimi’nin bildirisi yüzünden kendilerini hainlikle suçlayan Doğu Perinçek’e çok sert tepki gösterdi.  

SANATÇILAR GİRİŞİMİ BİLDİRGESİ

Sanatçılar girişimi 'Baş sorumlu sorumsuz cumhurbaşkanıdır' başlığıyla bir bildirge hazırladı. Bu bildirgeye Ataol behramoğlu, Tarık Akan, Edip Akbayram, Sunay Akın Ümit Zileli'nin de içinde bulunduğu sanatçılar imza koydu.

Bildirgede şu ifadelere yer verildi:

Haziran seçimleri sonrasında ülkenin kanlı, karanlık bir uçuruma yuvarlanmasının baş sorumlusu sorumsuz cumhurbaşkanıdır.
Anayasaya göre cumhurbaşkanı (vatana ihanet suçu dışında) sorumsuzdur.

Türkiye cumhurbaşkanı sorumsuzluğunu bütün davranış ve demeçleriyle kanıtlamaktadır.

Başlıca sorumsuzluğu yasa tanımazlığı, kendisinin de güvencesini sağlayan anayasayı hiçe saymasıdır.

Bu cumhurbaşkanın demokrasiden, demokrasilerin temel dayanağı olan güçler ayrılığından anladığı, bütün güçlerin tek elde, kendi elinde toplanmasıdır.

Türkiye cumhurbaşkanı anayasal sorumsuzluk kavramıyla sorumsuzluk suçu işlemeyi aynı şey olarak anlamakta, bu en saygın makama seçilişinden bu yana, tıpkı başbakanlığında olduğu gibi sorumsuzluk alanında suç üstüne suç işlemektedir.

7 Haziran seçim sonuçları ülkemiz için bir umut ışığı olabilirdi.

Savaş tezkeresinin yeni meclisten, üstelik de ana muhalefetin bir bölümünün desteğiyle geçmiş olması, bu umudun kararmasında ilk adım olmuştur.

Bir başka muhalefet partisinin kendisiyle aynı sayıda milletvekili çıkaran partiye karşı uzlaşmaz tutumu, iktidar partisinin ve sorumsuz cumhurbaşkanının sultasından kurtulma önünde aşılmaz engel oluşturmuştur.

Böylece de seçim sonuçlarından şiddetle rahatsız olan ve bu rahatsızlığının çok açık nedenleri bulunan sorumsuz cumhurbaşkanına siyasal ortamda dilediğince sorumsuz davranma olanağı sağlanmıştır.

Kanlı, karanlık çatışma ortamının bir kez daha hortlatılmış olmasının yanı sıra bizleri yakından ilgilendiren sanat alanındaki yasa dışı baskı ve uygulamaların sorumluluğu da kuşkusuz ki bütün bu uygulamaların başlıca sorumlusu olan bu sorumsuz kişinin omuzlarındadır.

Ülkemiz daha da çoğalıp şiddetlenerek devam edeceğinden kaygı duyduğumuz böyle bir ortamda seçime nasıl gidecek?

Amaç, seçimi engelleyip sorumsuz kişinin tek adam iktidarını olabildiğince uzatmak mıdır?

Bizler, Türkiye halkının, ulusumuzun birlik ve mutluluğunu, sorumsuzluğun diktasının değil
demokrasinin sınırlarının olabildiğine genişletilmesini, düşünme ve yaratma özgürlüğünün sınırsızlığını savunan sanatçılar,
ülkemiz için duyduğumuz büyük sorumluluğumuzla, aydın, aydınlanma, sanat ve sanatçı düşmanlığını her fırsatta dile getiren bu sorumsuz kişiye karşı, insan olma onurunu ve sorumluluğunu taşıyan herkesi, bütün kişi ve kurumları suskun kalmamaya, sorumsuz kişiye sorumluluklarını hatırlatmaya çağırıyoruz.

PERİNÇEK: YAZIKLAR OLSUN

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, 11 Eylül'de Sanatçılar Girişimi tarafından hazırlanan bildirgeye sert tepki gösterdi. Perinçek imzacılar içerisinde Vatan Partisi üyesi ve milletvekili adayı da bulunan isimlere 'vah vah yazıklar olsun' dedi.

Perinçek şu imzacılara karşı şu ifadeleri kullandı:

“Geçende bir grup yazarımız, ‘Sanatçılar Girişimi’ imzasıyla ABD emperyalizminin güdümündeki Bölücü Terör örgütüne karşı yürütülen vatan savaşına karşı bildiri yayınladı. Ataol Behramoğlu kardeşimin yanında bazı tanıdık imzaları da görünce, acı duymamak mümkün mü? İnsan vurulmuş gibi oluyor

Bu yazarlarımız, bugün Mehmetçiğin verdiği vatan mücadelesini ‘Kanlı, karanlık çatışma ortamının bir kez daha hortlatılması’ olarak görüyorlar. Vah vah ve yazıklar olsun!"

Son Güncelleme: 29.09.2015 10:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
şamil kafkas 2015-09-29 10:35:55

faşistler partide daha çok ayrılmalar olacak , onlar eski faşizan partilerine chp dönecekler,

Avatar
dimitri 2015-09-29 14:31:11

su eginli turkcu ermeni bi turlu ölmedi gitti