TSK, MİT, Emniyet ve Jandarma tek çatı altında toplanacak iddiası

Taraf: Güvenlik Bakanlığı yolda.....

TSK, MİT, Emniyet ve Jandarma tek çatı altında toplanacak iddiası

Taraf gazetesi, TSK, MİT, Emniyet ve Jandarma’nın, “Güvenlik Bakanlığı” çatısı altında toplanmasına yönelik proje hazırlandığını iddia etti.

Gazetenin haberine göre bakanlık, genel seçimlerin ardından hayata geçirilecek ve ve iddiaya göre de bakanlığın başına MİT Müsteşarı Hakan Fidan getirilecek.

Hüseyin Özay imzalı haberde 'Güvenlik Bakanlığı' ile ilgili çalışmanın detayında şu iddialara yer verildi:

Hazırlanan güvenlik reformu paketi taslağına göre, Başbakanlık, Milli Savunma Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen güvenlik hizmetleri, yeni oluşturulacak Güvenlik Bakanlığı çatısı altında toplanacak. İçişleri Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı tasfiye edilmeyecek. Ancak bu bakanlıkların görev alanları daraltılacak.

İçişleri Bakanlığı, vali, kaymakam ve belediyelerle ilgili faaliyetleri yürütmeye devam edecek. Milli Savunma Bakanlığı da savunma projelerini takip eden bir bakanlık haline gelecek. Güvenlik birimlerinin, özlük hakları ise Güvenlik Bakanlığı’nda olacak. Proje, henüz olgunlaşmadı. Cumhurbaşkanlığı ve MİT’in hukukçu ekipleri tarafından gelişmiş ülkelerdeki uygulamalar örnek alınarak bir taslak çalışma yapıldı. Güvenlik birimleri arasında rahatsızlığa yol açmaması için de gizli tutuluyor. Projenin, 2015 yılı seçimlerinin ardından hayata geçirilmesi planlanıyor.

Ancak projeyle ilgili tartışmalar şimdiden başladı. Ankara kulislerinde, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın ismi yeni oluşturulacak Güvenlik Bakanlığı için geçiyor. Hatta bazı AKP yöneticileri, Ahmet Davutoğlu kabinesinde, ismi Dışişleri Bakanlığı için geçen MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın Güvenlik Bakanlığı projesi nedeniyle kabineye alınmadığını öne sürdü. AKP’li yöneticiler, Fidan’le ilgili, “Beyfendi (Cumhurbaşkanı Erdoğan), test döneminde Hakan Bey’in yıpranmasını istemedi” yorumunu yapıyor. AKP koridorlarında, genel seçimlerinin ardından MİT Müsteşarı Hakan Fidan’a hükümette daha aktif rol verilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2014, 09:02
YORUM EKLE