23 Haziran 2014 Pazartesi 16:57
 TKP iki ayrı kongre yapacak

Kemal Okuyan, "TKP'deki görüş ayrılığı çözülemedi" dedi, 13 Temmuz'daki kongrelerde kimin ne dediğinin ortaya çıkacağını belirtti. Okuyan'a göre, bu iş yaz döneminde öyle ya da böyle bitecek.

Türkiye Komünist Partisi (TKP) Merkez Komitesi'nde bir süre önce ortaya çıkan görüş ayrılığı aşılamadı. TKP, 13 Temmuz Pazar günü iki ayrı kongre yapacak.

Yonhaber.com'un haberine göre aralarında Aydemir Güler ile Kemal Okuyan'ın da bulunduğu merkez komitenin 12 kişilik üyeleriyle, aralarında Erkan Baş ve Metin Çulhaoğlu'nun bulunduğu 11 kişilik üyeleri tek kongre yaparak sorunları aşma konusunda anlaşamadı.

YÖN radyoda Gündem programına katılan Kemal Okuyan, parti içindeki bu sürecin 13 Temmuz'da tamamlanmasının beklendiğini söyledi.

Okuyan, şunları söyledi: "TKP'deki görüş ayrılığı çözülemedi. Bir taraflaşma dinamiği yaşanıyor. Taraflaşmanın siyasallaşması parti kamuoyu açısından kritikti. Şimdi 13 Temmuz'daki kongrelerde kimin ne dediği ortaya çıkacaktır. Ondan sonra bakılacak. Muhtemelen bu süreç 13 Temmuz'da bitmeyecek. 13 Temmuz'da en azından bir fotoğraf ortaya çıkacak. Fakat çok uzayacağını da zannetmiyorum. Çünkü Türkiye Komünist Partili insanlar hangi tarafta dururlarsa dursunlar öncelikle Türkiye'deki siyasal problemlere odaklanmayı tercih edecek insanlardır. O yüzden aylara varacak bir krizin olmayacağını düşünüyorum. Bir şekilde bu yaz döneminde bu işin öyle ya da böyle biteceğini düşünüyorum."

(ETHA)

Son Güncelleme: 24.06.2014 09:23
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
Cemal Giritlioğlu 2014-06-23 17:32:16

sosyalist gruplarda pek çok ilginç şey görmüş biri olarak söylüyorum bunu ilk defa görüyorum. aynı anda iki kongremi olur.
- yasal olarak mümkün değil.
- sosyalistler arası hukukta bile mümkün değil.

siz bölünmüşsünüz bile sadece adını koymamışsınız.

Avatar
Aydın Hekimoğlu 2014-06-23 22:03:19

Adında ilginç olmuş :)))

Avatar
zafer 2014-06-23 22:07:18

...vay be ilk göz ağrım tkp'ye bak.. 2005'de gitmiştim.. epeyce eylemine vs gittim.. bölünecek gibi durmuyorlardı ama bu gezi sonrası her şey değişti :) ayrışma çıkacak bakalım hangi kanat gidecek.. hangi adı alacaklar.. katılım olacaklar mı.. bekliyoruz :)

Avatar
Mustafa Bektas 2014-06-25 18:54:36

...tkp en güzel tespiti yapacak m.kemalin arslanlı yolunda çoğalarak yürüyeceğiz,,vatanseverler..antiemperyalistler zor günlerde belli olur....tgb saflarinda yerinizi aliniz devrimci selamlar..