Times: Erdoğan otoriter tavrını güçlendirecek

Cumhurbaşkanlık seçim sürecine eleştiri

Times: Erdoğan otoriter tavrını güçlendirecek

İngiliz gazetesi Times Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, cumhurbaşkanlık yolunda ilerlerken, ülke üzerindeki "otoriter tavrını" güçlendirebileceğini yazdı.

Gazeteye göre devlet televizyonu Erdoğan'ın rakiplerine yer vermediği için seçim adaletli bir ortamda yapılamayacak.
Gazete 2 ve 4 Temmuz arasında TRT'nin Erdoğan'a 204 dakika, iki rakibine ise toplam 3 dakikadan az zaman ayırdığını belirtiyor.

Times Erdoğan'ın seçimi ilk turda kazanmasının beklendiğini yazıyor. Gazete, karşıtlarının cumhurbaşkanlığını kazanması kesin görünen Erdoğan'ın elindeki gücü daha da artırmasından kaygı duyduklarını kaydediyor.

Times Tayfun Demir isimli bir taksi şöförünün "Erdoğan şimdi kral" dediğini aktarıyor. Demir "güçlü hükümet istiyoruz ama diktatörlük istemiyoruz" diye de ekliyor.

Gazete Pennyslvania'daki Lehigh Üniversitesi'nden Henri Barkey'nin "Türkiye tek parti ve tek adam ülkesi olmaktan, tek adam ülkesi olmaya dönüşümle yüzyüze" dediğini aktarıyor.

Londra merkezli Standard Bank'ten yükselen piyasalar bölüm başkanı Timothy Ash "Türkiye'nin gelişim modeli Avrupa tarzı demokratik piyasa ekonomisinden, merkezileşmiş iktidar, tek bir hakim parti ve medyada pek eleştirinin olmadığı Asya tarzı bir modele dönüşüyor" diyor. 

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2014, 17:44
YORUM EKLE