11 Kasım 2015 Çarşamba 21:27
Taş: Tüm sivil halkı cezalandırmak AKP’nin yeni savaş konsepti

ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş, Silvan’daki ablukaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Taş, “AKP’nin yeni savaş konsepti tüm sivil halkı cezalandıran bir konsept,” değerlendirmesinde bulundu. Taş, ablukaya gerekçe gösterilen ‘özyönetim’ konusuna ilişkin ise, “Kürt Hareketi ülkenin sınırları içinde bir çözüm öneriyor. Özerklik, kopma değildir, bir arada yaşama projesidir,” dedi.

İMC’ye konuşan Taş, Silvan’daki durumun bir an önce sonlandırılması gerektiğini belirterek, “Silvan’daki durum, Cizre’yi de aşan büyük bir katliama dönüşmüş durumda,” dedi.

“AKP’nin yeni savaş konsepti tüm sivil halkı cezalandıran bir konsept,” diyen Taş, ablukalara işaret ederek, insanların evlerinden dışarı çıkamadığını, çıkanların da öldürüldüğünü söyledi.

AK Parti’nin Kürtlerle sürdürdüğü savaşı sınır ötesi bir savaşa çevirmeye çalıştığını söyleyen Taş, “Bizim Kürtlerle içte ve dışta barışa ihtiyacımız var,” dedi.

Ablukaya gerekçe gösterilen ‘özyönetim’ konusuna ilişkin de konuşan Taş, şöyle devam etti:

“AKP’nin savaş politikalarına son vermesi gerekiyor. Buna Silvan’dan başlaması gerekiyor; oradaki ablukanın kaldırılması ve operasyonlara son verilmesi gerekiyor. PKK’nin de silahlı eylemlerine son vermesi gerekiyor. Öte yandan Öcalan’ın tecridine son verilip silahların konuşmadığı bir iklimin yaratılması gerekiyor. 21. yüzyılda özerklik meselesinin silahla çözümünü konuşmamız abest. Bu talep için silahların konuşması gerekmiyor. Kürt Hareketi ülkenin sınırları içinde bir çözüm öneriyor. Özerklik, kopma değildir, bir arada yaşama projesidir.”

Son Güncelleme: 11.11.2015 21:29
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.