08 Ağustos 2015 Cumartesi 10:23
'Tam kadro' 90'lara dönüş: Cinayet ve tecavüzle yargılanan komutan Diyarbakır'a atandı!

90’lı yıllarda Mardin’in Derik İlçesi’nde 13 köylünün yargısız infazı başta olmak üzere, faili meçhul, işkence ve tecavüzle suçlanan, ancak beraat eden dönemin Derik İlçe Jandarma komutanı Musa Çitil, son Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarının simgelerinden biri oldu.

YENİDEN FAİLİ MEÇHULLERLE ANILDIĞI BÖLGEDE

Taraf'tan Adnan Keskin'in haberine göre, düne kadar Ankara Jandarma Bölge Komutanı olan geçen yılki YAŞ’ta terfi edemeyen Tuğgeneral Çitil, YAŞ kararları ile jandarmada tuğgenerallikten tümgeneralliğe yükseltilen iki komutandan biri oldu.

Çitil, faili meçhul cinayetlerle anıldığı Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinin en önemli ili Diyarbakır’da görev yapacak.

'TERÖRLE MÜCADELE ETTİK' DEYİP BERAAT ETMİŞTİ

Derik’te 1993-1994 yılları arasında 13 köylünün öldürülmesiyle ilgili  Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 13 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle açtığı dava kapsamında tutuksuz yargılanan Çitil ifadesinde suçlamaları reddetmişti.

Çitil, “Bunun gibi yüzlerce operasyonlar oldu. Aradan 20 yıl geçti. Birçoğunu hatırlamıyorum. Yıllarca yasal sorumluluklarımız çerçevesinde terörle mücadele ettik” demiş ve beraat etmişti.

Başsavcılık iddianamesinde Çitil’in görev yaptığı dönemde ‘fütursuzca davrandığı, terörist-sivil vatandaş ayrımı yapmadığı, vatandaşı potansiyel terörist olarak gördüğü’ nitelemesi yapmış ve “Şüphe olsun olmasın sivil vatandaşları çeşitli şekillerde ve tamamen keyfi bir şekilde öldürdüğü anlaşılmıştır” tespitine de yer vermişti.

Güvenlik gerekçesiyle, yerinde görülmeyip Çorum’a nakledilen davada, cezasızlıkla sonuçlanmıştı. 2. Ağır ceza Mahkemesi, tutuklamaya bile gerek duymadan yargıladığı Çitil hakkında kısa süre önce beraat kararı vermişti.

AİHM TÜRKİYE'Yİ İŞKENCE SUÇUNDAN MAHKUM ETMİŞTİ

Çitil işkence ve tecavüzle de suçlanmış, suçlama etkili şekilde soruşturup cezalandırılmamış, ancak, AİHM Türkiye’yi işkence suçundan mahkum edilmişti.

Çitil’e yöneltilen bir diğer ağır suçlama kamuoyunu yıllarca meşgul eden tecavüz iddiasıydı. Savcılığın takipsizlik kararı üzerine bu konu da AİHM’e taşınmıştı. AİHM, tecavüz iddiasını etkin soruşturmadığı gerekçesiyle Türkiye’yi tazminat ödemeye mahkûm etmişti.

Son Güncelleme: 08.08.2015 10:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
tc 2015-08-08 10:57:32

aman paşam eteklilere dokumayın :) yazık şereflerini zaten kaybetmişler ...birde namustan olmasınlar :)) sahi ya doksanlarda etek giyen vamıydı hiç? enikler size sesleniyorum :) 90 ların enikleri :) etek diyorum siz diyorum :) anladınız siz onu ;)

Misafir Avatar
AZAD 2015-08-08 11:18:37 @tc

sen de insan misin elinizden geleni ardiniza koymayn hodri meyden kim kime tecvz edecek

Beğenmedim! (2)
Avatar
tc 2015-08-08 11:23:35

la olum etek giyen sizmisiniz bizmiyiz? :) enikler sizi :) eteğin altından bide efelikmi yapıyonuz len :) sizi gibi ana kuzuları diyecem , diyemiyorum :) sizi doğuran anada utanıyodur walla :) erkek dedik kız çıktı diye :) azad...sana di̇yom azaddd :)

Avatar
hala barış 2015-08-08 11:27:50

nato türkiyeyi natodan cıkarmalı

Misafir Avatar
tc 2015-08-08 11:36:00 @hala barış

oldu ;) beyni az enik seni :) hemen iletelim de bikaç etek fabrikası daha açılsın ..yetmedi heralde etek stokları :)

Beğenmedim! (3)
Avatar
Insanlık ölmüş herhalde 2015-08-08 16:27:00

Sizler ne Biçim mahlukatsınız ya insan olamazsınız insanlık dersini size kimse vermemiş ananız Babanız nerden gelme DÜNYAYI Hiçmi anlamadılarda sizi böyle insanlıktan yoksun bırakmış hep kötü söz küfür hakaret tehdit başka bişi bilmiyorsunuz sizleri insanlığa davet ediyorum . Önce insan olmak sonra Müslümanlığı öğrenin bu Dünya kimlere kaldıki bizlere Kalsın insanız hepimiz insanlığınızdan utanın herkes Eşit olarak doğar kimse kimseden üstün değil sadece takvanız konuşur âhirete

Avatar
mmmmmmmmmmm 2015-08-08 12:59:18

bunlara anlamak zor değil zor olan bu açık düşmanlığa rağmen akp ye inanmak....

Avatar
tc.denen kisi 2015-08-08 15:36:15

Bizler etek giymedik ama giydirdigimiz cok olmustur.salak salak yorumlarini seni dogurana sor.ahmak adam bende sen ve o cok sevdigin komutanini biliriz.savaslar er meydanlarinda olur.sivil halka sadirmaklan ancak etek giyenlerin yaptigi bir seyi gerek.bir avuc gerillaya binlerce askerlen polislen mitilen itilen elde ne etiniz.sifir kere sifirdir.olan zavali fakir ve fukaraya oluyor.her savasin bir kurali vardir isid zihniyetlikerden bu ilmaz etik giyer sivil halkin icine dalar cikir.