21 Eylül 2014 Pazar 14:16
'Takas yapıldı mı?' sorusuna Erdoğan'ın yanıtı: 'Velev ki oldu..'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Küresel İklim Değişikliği Zirvesi yolculuğu öncesinde Esenboğa Havalimanı'nda açıklamalar yaptı. Erdoğan "Türk rehinelerin kurtarılması için takas yapıldı mı" sorusuna, "Velev ki olsa dahi böyle bir takas olmuş olsa bile ben şuna bakarım: Benim 49 vatandaşımızın karşılığı hiçbir şeyle değişmez, hamdolsun ailelerine kavuştu diye düşünürüm," cevabını verdi.

'SİYASİ VE DİPLOMATİK PAZARLIK SÖZ KONUSU'

Erdoğan, serbest bırakılan IŞİD'in elindeki 49 rehineyle ilgili "Pazarlık yapıldı iddialarına yanıtınız ne olur efendim? Türkiye'nin bundan sonraki süreçte pozisyonu etkilenir mi?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Bu iddiayı ileri sürenler neyi kastediyorlar bilemem. Maddi pazarlık söz konusu değildir. Siyasi ve diplomatik bir pazarlık söz konusudur. Siyasi pazarlığın zaferidir. Bunların hepsi adım adım takip edilmiştir. Başkonsolosumuz Öztürk Bey bu konuda ayrı bir örnek teşkil etmiştir. Çok açık net söylüyorum alışılmış maddi bir pazarlık olmamıştır.

Bundan sonraki sürece yönelik Cidde'deki koalisyonda niçin böyle bir tavır takındık. İşte bu dün içindi. Bundan sonraki süreçte ayrı bir konu. Başbakanımızla görüştüm sizler çalışmanızı yapın döndükten sonra nasıl bir tavır alacağız. Değerli arkadaşlar operasyon denilince akla sadece tank, uçak gelmemeli. Bu operasyon başarıyla gerçekleşmiştir.

Tamamiyle çalışma millidir. Bölge ülkeleri arasında zaman zaman istihbari bilgiler paylaşılmaktadır. Bu operasyon tamamiyle millidir."

'TAKAS YAPILDI MI?', ERDOĞAN: 'VELEV Kİ OLDU'

Erdoğan açıklamaları sırasında "Türk rehinelerin kurtarılması için takas yapıldı mı" şeklindeki soruya şöyle yanıt verdi:

"Her şey milli. Bütün bu operasyonun her türlü başlıkları MİT’in maharetidir. Takas oldu mu olmadı mı hepsi. Takas oldu veya olmadı neticede 49 vatandaşımız geldi. Bizim bu 49 vatandaşımızı hiçbir şeyle değiştirmemiz mümkün değil. Velev ki olsa dahi böyle bir takas olmuş olsa bile ben şuna bakarım: Benim 49 vatandaşımızın karşılığı hiçbir şeyle değişmez, hamdolsun ailelerine kavuştu diye düşünürüm."

Son Güncelleme: 22.09.2014 10:35
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
oy yare 2014-09-21 14:42:33

tamam hos bes takas yapmisindir.nerde devletin onuru namusu ,niyemi namuslu olan polis tutuklani hice sayip namusuz oldu kurtulan isidin rehinesiydi kale gibi bi yerde dayanmayip namusu icin namusuz olacagina namuslu oldu...