Süryani ve Ermenilerden yeni yaşam buluşması

Süryani ve Ermeniler, HDP'nin yeni yaşam şiarıyla halklar buluşması gerçekleştirdi.

Süryani ve Ermenilerden yeni yaşam buluşması

İstanbul'da yaşayan Süryani ve Ermeniler, yeni yaşam şiarıyla Samatya'da halklar buluşması gerçekleştirdi.

Etkinliğe, HDP'nin Ermeni adayları Garo Paylan, Murad Mıhçı ve Filor Uluk, HDP İstanbul Eşbaşkanı Ayşe Erdem, Mezopotamya Süryani Derneği Başkanı Edip Arslan, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) İnançlar Komitesi Başkanı Gafur (Hovhannes) Ohanyan ve HDP İstanbul Milletvekili Adayı Abdülhakim Daş katıldı.

Yemeğin Norjin Restoran’da yapılmasına değinen HDP’nin Ermeni adayı Murad Mıhçı toplantıda yaptığı konuşmada, ‘’Nor Ermenicede yeni demektir, Jin de yaşam demektir. Yani tam da bizim yeni yaşam çağrımızın çok dilli karşılığı olan bir mekandayız. Samatya’da bugün Süryani , Asuri ve Ermeniler var ama bu semtin en eskisi olan Rumların ne yazık ki burada sadece bir Metaxa içkisi dışında varlıkları kalmamış. İşte biz bunu yeni yaşam çağrımızla, halklara ulaştıracağız, bu topraklardaki tüm ezilen halkları yeni yaşamla birleştirip ayağa kaldıracağız. 100 yıl sonra yan yana geldik ve önümüze konulan baraj engelini hep birlikte yıkacağız’’ ifadelerini kullandı.

Davetlileri Ermenice selamlayarak konuşmasına başlayan Garo Paylan, HDP'nin zulme uğramış bütün kimliklerin partisi olduğunu belirtti. Paylan, "HDP artık azınlığın da partisi, çoğunluğun da partisi" dedi. Ezilen bütün kesimlerin kendi kimlikleriyle HDP'de birleştiğini kaydeden Paylan, Kürt özgürlük hareketi, Ermeni, Süryani, sosyalist, feminist ve çevrecilerin bir arada olduğunu söyledi. Paylan, "Biz ezilenler artık devletin bize parmak sallayan olmasını istemiyoruz. Devletin bize hizmet eden bir kurum olmasını istiyoruz" diye konuştu.

HDP İstanbul Eşbaşkanı Ayşe Erdem, Garo Paylan'ın Ermenice selamlamasına atıfta bulunarak, "Ben burada doğup büyüdüm. Bir çok Süryani, Ermeni ve Kürt arkadaşım oldu. Ama bu dillerin hiçbirinde 'merhaba' demeyi bilmiyorum. Bunun için hepinizden özür diliyorum" dedi.

HDP milletvekili adayı Abdülhakim Daş, 1915 ve sonrası coğrafyada yaşanan katliamlardan dolayı Kürt halkı adına özür dilediğini belirtti. İsayé Kevo'nun "Biz kahvaltıyız, siz de bir sonraki öğünsünüz" sözlerini hatırlatan Daş, "Tarih bu konuda yaşananları doğruladı. 1915'te Süryaniler, Ermeniler, Keldaniler, Nasturiler yok edildi" ifadelerini kullandı. (ETHA, Demokrat Haber)

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2015, 12:40
YORUM EKLE