Sırrı Süreyya Önder: Barış için bir fırsata dönüştürülebilirdi

DTK fezlekesinden yargılama sürecinin başlayabileceğine işaret eden Sırrı Süreyya Önder, “Aslında barış için önemli bir fırsata dönüştürülebilirdi. Hükümet sırf bu yüzden o toplantıyı kriminalize etmeye çalıştı” dedi

Sırrı Süreyya Önder: Barış için bir fırsata dönüştürülebilirdi
Dokunulmazlıkların kaldırılmasının ardından HDP’de özellikle Demokratik Toplum Kongresi (DTK) dolayısıyla Meclis’e Şubat 2016 tarihinde hazırlanan fezleke üzerinde ciddi bir yargı sürecinin işletilebileceği dile getiriliyor.

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre; dokunulmazlık tartışmasının başlamasının ardından Meclis’e gönderilen en kapsamlı fezlekelerden birini oluşturan “DTK fezlekesi”nin özeti 83 sayfadan oluşurken dosya ekleriyle birlikte 900 sayfayı buluyor.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, hükümetin DTK kongresinden çok rahatsız olduğunu belirterek “Hükümete yakın medyada günlerce 5’imizin fotoğrafı çirkin mizanpajlarla gündemde tutuldu. Yeni dönemde ilk sevk edilen fezlekelerinden birisiydi” değerlendirmesini yaptı. 

“BARIŞ İÇİN ÖNEMLİ BİR FIRSATA DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİRDİ” 

Dokunulmazlığın kaldırılmasının ardından DTK fezlekesinden yargılama sürecinin başlayabileceğine işaret eden Önder, şunları dile getirdi: “Aslında barış için önemli bir fırsata dönüştürülebilirdi. Hükümet sırf bu yüzden o toplantıyı kriminalize etmeye çalıştı. Herhangi bir hukuk tahsil etmiş savcının bu iddianameyi orada yüksek sesle okuyabilmesi hukuka saygısı olan birisi için dünyanın en zor işi olacaktır.”

‘DTK FEZLEKESİ’

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan fezlekede DTK kongresine katılan HDP eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın yanı sıra HDP milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Ertuğrul Kürkçü ve Selma Irmak hakkında “halkı kin ve düşmanlığa alanen tahrik etmek, silahlı terör örgütüne üye olma” suçlamaları yöneltiliyor.

Fezlekede söz konusu isimlerin kongre dolayısıyla basına verdikleri demeçler ile kongrede yaptıkları konuşmalar delil olarak yer alıyor. HDP içinde, DBP Eşbaşkanı Kamuran Yüksek’in DTK kongresindeki açıklamaları dolayısıyla tutuklanması, dokunulmazlığın kaldırılmasının ardından benzer bir sürecin bu konuda fezlekesi bulunan HDP’li milletvekillerinin de tutuklanabileceği endişelerini artırdı.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2016, 12:07
YORUM EKLE