18 Ağustos 2015 Salı 10:27
Selahattin Demirtaş'tan başkanlık referandumu önerisi

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, olası bir erken seçimde başkanlık sistemine ilişkin referandumun da yapılmasını istedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin MYK toplantısı öncesinde gazetecilere açıklama yaptı.

Koalisyon görüşmelerinden sonuç çıkmaması üzerine gözlerin çevrildiği erken seçime ilişkin değerlendirmelerde bulunan Demirtaş, erken seçim hükümetinde yer alıp almayacaklarına ilişkin soruyu yanıtladı.

Demirtaş, "Olası bir erken seçim hükümeti görevinde görev alıp almayacağımızı partimizin yetkili organlarında değerlendireceğiz" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Türkiye'nin yönetim sistemi bu anlamda değişmiştir" sözlerine ilişkin soruyu da yanıtlayan Demirtaş, erken seçimde başkanlık sistemine yönelik referandumun da yapılması önerisinde bulundu.

HDP Eş Genel Başkanı'nın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

"Saray darbesine karşı halk sandıkta gerekeni yapacaktır. Sayın Davutoğlu görevi iade etmeli. Koalisyon seçeneği kalmadığını kendisi ifade etti. Cumhurbaşkanı da sandıktan ikinci çıkan partiyi görevlendirmelidir. Türkiye'nin en kısa zamanda seçime gitmesi ve kalıcı bir sonucun ortaya çıkması için hepimiz gayret göstermeliyiz. Siyasetteki darbe günleri elbette ki atlatılacak.

ERKEN SEÇİM HÜKÜMETİNDE GÖREV ALACAKLAR MI?

Olası bir erken seçim hükümeti görevinde görev alıp almayacağımızı partimizin yetkili organlarında değerlendireceğiz.
Gelinen durum çok kaygı verici. Silahla çözüm mümkün değil. Biz bütün sorunları diyalogla çözülmesinden yanayız. Türkiye açısından Ortadoğu'nun kargaşayla karşı karşıya olduğu durumda Sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakanın yapması gereken diyalog kanallarını açmasıdır. Derhal karşıklıklı ateşkesin ilan edilmesi lazım.

"EN ÖNEMLİ KONU BARIŞ"

Sonraki adımlar da müzakereye dönüş ve kalıcı barış olmalıdır. Hükümet kurulur ya da kurulmaz en önemli konu barıştır. Barış erken seçimi beklemeyecek kadar acildir. Türkiye'nin bütün illeri barışın bozulmasının rahatsızlılığını yaşıyor. Şehit aileleri barış istiyor, bu sesler duyulmalı.

HDP kalıcı barışı sağlamanın teminatıdır. Bu fırtınalı günler geçecektir. Fırtına bittikten sonra geride darmaduman bir ülke kalmasın istiyorsak birbirimize daha sıkı sarılmalıyız.

Son terörist kalıncaya kadar görevimizi yapacağız söylemleri geçmişte kalmıştır. Oy almaya yönelik açıklamalardır. Ölümleri derhal durdurmamız gerekmektedir.

Koalisyon kuramazsanız erken seçim de istemiyorsanız görüşmeye açığız dedik. AKP'ye de kapılarımızı kapatmadık.

Çok net bir teklifimiz var; olası bir tekrar seçimde başkanlık sistemini istiyor musunuz diye seçmene sorabiliriz. Mevzu bizim kişisel bir tutumumuz değil. Genel seçimi referandumla birlikte yaparız."
 

Son Güncelleme: 18.08.2015 10:33
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
VATANDAŞ 2015-08-18 14:13:33

adam başkan olmadi di̇ye ülkeyi̇ ateşe verdi̇. demi̇rtaş referandum demesi̇ gayet normal seçi̇mlerde halk zaten i̇stemedi̇ği̇ni̇ gösterdi̇. cesaretleri̇ varsa buyur referanduma. demi̇rtaşin güvendi̇ği̇ halktir.anlayanaaaaaaaaa

Avatar
seren Sevgi 2015-08-18 15:23:12

doğru siyaset yapan tek insan ve tek parti. bu beş para etmeyen, insalara doğruyu açıklamaya çalışan düşünen bir insan. barışdan yana olan, kan dökülmesin diye hep bir ağızdan haykıran insan bunlar. işe yaramaz diğer parti ve miletvekilleri gibi değiller.

Avatar
türk milleti 2015-08-18 21:10:34

akp düne kadar cemaatle beraberdi ha sizinlede beraberdi pkk yı münafık üflemesiyle aklamaya çalıştı işine gelmiyen cemaati nasıl harcadıysa sizide harcadı amma türk milleti uyandı ne akp kalacak ne pkk

Avatar
serhat 2015-08-18 12:03:13

ne oldu lan hani siz başkanlığa karşıydınız hani siz akp ya tüm kapıları kapatmıştınız yoksa sizin güvendiğiniz dağlara karmı yağmış zevalılar sizi........