Sarısülük davasının 'uyuyan savcısı'na soruşturma

HSYK tarafından 'adaletin uykusu'na inceleme başlatıldı...

Sarısülük davasının 'uyuyan savcısı'na soruşturma

Ethem Sarısülük'ü başından tek kurşunla vurarak öldüren polis memuru Ahmet Şahbaz'ın yargılandığı davanın duruşmasında savcının zaman zaman gözlerini kapatarak uyumasına Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından soruşturma başlatıldı.

Vatan gazetesinden Kemal Göktaş'ın haberine göre; Sarısülük'ü vurarak ölümüne neden olduğu için yargılanan Ahmet Şahbaz'ın yargılandığı davanın Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmasında savcı Mustafa Şahin ile mahkeme üyesi Cevdet Bak'ın zaman zaman uyukladığına ilişkin fotoğraflar sosyal medyada büyük tepki çekmişti. Duruşma sonunda "tarafsızlıklarına gölge düştüğü" gerekçesiyle davadan "çekinme" kararı alan heyetle ilgili olarak HSYK da harekete geçti. Edinilen bilgiye göre HSYK Genel Sekreterliği Basın Bürosu, basında savcı ve hakimin uyukladığına ilişkin çıkan haberleri ihbar kabul etti. Bu amaçla hazırlanan dosya, hakim ve savcılar hakkında inceleme yapılmasına karar veren HSYK 3. Dairesi'ne gönderildi. Daire, önümüzdeki günlerde dosyayı inceleyerek bir karar verecek.

Daire, savcı Şahin ile hakim Bak hakkında inceleme izni verdiği takdirde HSYK müfettişleri inceleme yapacak. İncelemenin ardından soruşturma açılmasına geçilmesine karar verilirse yargı tarihinde ilk defa "uyuklama" soruşturması yürütülecek. Soruşturma sonunda HSYK disiplin cezası verilip verilmemesine karar verecek.

İMAJI ZEDELEDİ

Bu arada savcı ve hakimin uyuklamasını değerlendiren HSYK yetkilileri, bu kadar önemli bir davada ortaya çıkan görüntülerin yargının kamuoyundaki imajına büyük zarar verdiğini belirtti.

SAVCI İYİ Kİ UYUYOR

Demirtaş, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, dün Ankara adliyesinde önemli bir dava görüldüğünü belirtti. Demirtaş, "Savcının uyuduğu davadan bahsediyorum. Gerçi uyanık olmalarından iyi, çünkü uyanık olunca neler yapacağını kimse kestiremiyor. Bütün bu olayları ortaya çıkarmakla sorumlu olan savcıların maalesef bir kısmının düştüğü durum da budur" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2013, 16:33
YORUM EKLE