22 Ekim 2014 Çarşamba 23:08
Rojava'daki Kürt siyasi hareketleri ortak anlaşmaya vardı

Suriye'nin Rojava bölgesinde bulunan Kürt siyasi hareketlerinin Mesut Barzani'nin çağrısı üzerine Irak'ın Duhok kentinde yaptıkları toplantı 9'uncu gününde anlaşma sağlanarak sona erdi.

Suriye Kürt Ulusal Kongresi (ENKS), Demokratik Birlik Partisi (PYD), Rojava Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM) ve Rojava Kürdistanı Halk Kongresi (EGRK) yöneticilerinin katıldığı toplantıda tarafların Rojava bölgesinde ortak yönetim, ortak güç ve siyasi mutabakat konularında anlaştığı açıklandı.

9 gün süren toplantının ardından 3 madde üzerinde anlaşan siyasi gruplar, bu akşam saatlerinde anlaşma imzaladı.

Duhok Anlaşması ismi verilen anlaşma metni Federe Kürdistan Başkanı Mesut Barzani'nin de hazır bulunduğu bir toplantıda imzalandı. Anlaşmaya göre Suriyeli Kürtler arasında ortak yönetim, ortak askeri güç ve siyasi birlik kurulacak. Gruplar arasında bir siyasi karar mekanizması kurulacak. Bu kurulda 12'si TEV-DEM, 12'si ise ENKS'den olmak üzere toplam 24 üye seçilirken, 6 üyenin ise bu 24 kişi tarafından belirleneceği açıklandı. Taraflar arasındaki ortak güç konusunun ise önümüzdeki dönemde şekilleneceği belirtildi.

BARZANİ: DUHOK ANLAŞMASI DÜŞMANLARA CEVAPTIR

Suriyeli Kürt tarafları bir araya getiren Mesut Barzani, yaptığı açıklamada Duhok Anlaşması'nın düşmanlara bir cevap olduğunu söyledi.

Anlaşmanın imzalanmasının ardından taraflara hitaben bir konuşma yapan Barzani, "Kürtlerin bir yerdeki başarısı tüm Kürt milletinin başarısıdır. Bizler elimizden geleni yapıyoruz. Duhok'ta imzalanan anlaşma büyük, değerli ve tarihi bir anlaşmadır. Bu anlaşma Kürtlerin birliğini istemeyen ve devamlı Kürtler arasında kargaşa çıkarmak isteyen düşmanlara bir cevaptır" dedi.

Son Güncelleme: 22.10.2014 23:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
JANYA 2014-11-06 12:55:45

...yekitiya kurdan, ji bo serxwebûna kurdistanê gava herî mezin e, bi̇jî kurdi̇stan