Roboskililer Başbakan'ın hesap sorulmasını önlediğini düşünüyor

Halkların Demokratik Kongresi heyeti yaptığı basın açıklamasında izlenimlerini aktardı…

Roboskililer Başbakan'ın hesap sorulmasını önlediğini düşünüyor

Zehra AKIDAN / Bianet

 

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) milletvekilleri Sebahat Tuncel, Ertuğrul Kürkçü ve HDK yürütme kurulu üyeleri 27-28 Ağustos 2012 Roboski katliamının sekinci ayında Şırnak'ın Roboski köyüne yaptıkları dayanışma ziyaretiyle ilgili basın açıklaması yaptı. Ertuğrul Kürkçü ve Prof. Fatma Gök yaptıkları ziyaretle ilgili izlenimlerini aktardı.

 

Ertuğrul Kürkçü facianın üzerinden sekiz ay geçmesine rağmen acılarının ilk günkü kadar taze olduğunu ve köy halkının bu olaydan sonra politikaya bakış açısının değiştiğini söyledi: "Bu facia köy halkını tümden politikleştirmiş. Politikanın kendi çocuklarının, kardeşlerinin ölümünün üzerini örtücü şekilde işlemesine oldukça öfkeliler. Hem Roboski, hem Uludere, hem de Şırnak halkının hükümetle katliam arasında birebir bağlantı kurduğunu söyleyebilirim. Yani sekiz ay önce Roboski halkının siyasetle kurdukları ilişki koruculuk üzerineyken artık bu ilişki muhalif siyasete döndü."

 

BU BİR GENÇ KATLİAMI KAÇAKÇILIK DEĞİL

Kürkçü'nün ardından konuşan Prof. Fatma Gök ise köyde konuşma fırsatı bulduğu gençlerin çok büyük haksızlığa uğradıklarını düşündüklerini ve bu haksızlığın Türkiye'nin batı kesiminde hissedilmemesinden duydukları üzüntüyü aktardı: "Onların bu mücadeleyi yapmaktaki kararlılıklarını görebilmek için herkesin Roboski'ye gidip halkla konuşmasını tavsiye edebilirim. Bu şekilde çocuk yaştaki Roboski gençlerinin sergiledikleri siyasi duruşlar gözlemlenebilir."

 

Kürkçü, Roboski katliamında ölenlerin çoğunluğunun 18 yaşın altında çocuk ve gençlerden oluştuğuna, bunun kaçakçılık katliamı olmadığına dikkat çekerek toplantıyı bitirdi.

 

Basın açıklamasında HDK heyeti, Roboskililerin kayıpları sonrasındaki görüşlerini ve duygularını şöyle sıraladı:

 

* Roboski köylüleri gençlerinin öldürülmesinin sorumlularının hala açığa çıkartılmamış olmasından ötürü kırgın ve öfkelidir. Sınır ötesine yönelik bir hava bombardımanı emrinin en yüksek komuta düzeyinden geleceği bilindiği halde hala Uludere Jandarma Alay Komutanı dışında hiçbir yetkilinin görevden alınmamış olmasını soruşturmanın üstünün örtüleceğinin bir işareti olarak görmekte.

 

* Köylüler Başbakan Erdoğan'ın tazminatları almayı reddetmelerinden sonra kendilerine dönük suçlayıcı sözlerinden ötürü de özür talep etmekte ve oğullarının hesabının yargıda sorulmasını Başbakan'ın önlediğini düşünmekte.

 

* Roboski halkı parlamentodaki partilerin kendilerini unuttuğunu ve Meclis İnsan Hakları Komisyonu'ndaki incelemenin de savsaklandığı kanaatini paylaşmakta.

 

* Aileler oğullarının öldürüldükleri yere yapmak istedikleri ziyaretlerin askeri ve mülki yetkililerce engellenmesinden ötürü de kırgın ve üzgün.

 

* Roboski halkı insan hakları savunucularının, hukukçuların, duyarlı aydınların ve kanaat önderlerinin haklarının savunulmasında aktif rol oynamasını beklemekte ve bu taleplerinin bizim aracılığımızla duyurulmasını istemekte.

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2012, 10:19
YORUM EKLE