04 Haziran 2015 Perşembe 10:18
Politika Gazetesi bürosuna baskın!

İki haftada bir yayımlanan sosyalist gazete Politika’nın bürosunu basan ve sivil polis olduğu düşünülen iki şahıs, gazete yazarlarından Ayla Boran’a silah doğrulttu, büronun içini talan etti.

Yayın kurulu adına yapılan açıklamada, derginin fiziki ve teknik takipte olduğunun anlaşıldığı belirtildi.

Saldırı ile aynı gün (3 Haziran) Yürüyüş Dergisi’nin teknik hazırlıklarının yapıldığı Ozan Yayıncılık da sabaha karşı polis tarafından basılmış, duvarı yıkılan büroda 7 kişi darp edilerek gözaltına alınmıştı.

Politika Gazetesi Yayın Kurulu’nun konuyla ilgili açıklaması şöyle:

“Bugün (3 Haziran) saat 11.05’te gazetemiz merkez bürosuna kendilerini sivil polis olarak dahi tanıtmaya gerek görmeyen 2 şahıs tarafından baskın düzenlenmiştir. Gazetemizin yazarlarından Ayla Boran’ın yeni sayının dağıtım hazırlıklarını sonlandırmak için büronun kapısını açmak istediği anda arkasından silah dayayarak büroya giren, kapıyı kapayan, sözel ve fiziki tacizde bulunan, hakaret eden, dağıtıma hazırlanan gazetelerin üzerine damacana ile su döken, bilgisayar, telefon ve içeride buldukları her şeyi kırıp döken şahıslar, daha sonra hakaret ederek büroyu terk etmişlerdir. Şahısların ifadesinden büronun fiziki ve teknik takip altında tutulduğu anlaşılmaktadır.

Basın ve ifade özgürlüğüne ve insan haklarına aykırı bu eylemi sert biçimde kınıyoruz. Muhalif basına gözdağı verme amacını taşıyan bu tür saldırılar ne ilktir ne de son olacaktır. Tüm barış ve demokrasi güçlerini bu saldırıyı kınamaya ve mahkûm etmeye çağırıyoruz. Gerekli hukuki girişimleri formel olarak da olsa yerine getireceğimizi belirtiriz.

Daha geniş bir açıklama ayrıca yapılacaktır.”

(Sendika.Org)

Son Güncelleme: 04.06.2015 10:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
şamil kafkas 2015-06-04 10:31:09

poli̇ti̇ka ilk göz ağrımızdı o bize önderimiz k.türkleri̇n emanetidir.