14 Şubat 2015 Cumartesi 10:47
'Öcalan'ın hazırladığı 'çözüm metni' Kandil'de; Erdoğan ve Kandil onay verirse metin okunacak“

Hükümet ile HDP arasındaki "çözüm süreci" görüşmelerinde, "en kritik aşama"ya gelindiği ve Sırrı Süreyya Önder ile Pervin Buldan’dan oluşan HDP Heyeti'nin, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile 2 gün boyunca yaptıkları görüşmelerde, Öcalan’ın “Tahkim edilmiş eylemsizlik ilanı” için şart koştuğu ‘ortak açıklama metni’ni hazırladığı belirtiliyor. HDP'nin de metni Kandil’e gönderdiği bildiriliyor ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da ortak metni açıklanmadan önce görmek istediği belirtiliyor.

Hürriyet gazetesinden Deniz Zeyrek'in 'çözüm süreci'ne ilişkin paylaştığı "kulis bilgileri" şöyle:

3 GÜN, 5 GÖRÜŞME

Habere göre; Hükümet kanadının kamuoyuna “İyi şeyler olacak” mesajı verdiği "çözüm süreci" konusunda, "sürecin başından beri görülmemiş bir trafik" yaşanıyor. İmralı-Ankara-Kandil arasında son 3 günde 5’ten fazla görüşme yapıldı. Hükümet adına Yalçın Akdoğan ile İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın, AKP adına Mahir Ünal’ın, HDP adına ise Sırrı Süreyya Önder, Pervin Buldan ve İdris Baluken’in yer aldığı görüşmelerde, "çözüm süreci"nin çerçevesi konusunda ortak bir metin üzerinde anlaşılması ve o metnin hükümet-AKP-HDP temsilcilerince birlikte açıklanması üzerinde duruldu. Öcalan’ın ve HDP’nin ‘demokratik cumhuriyet’ konusundaki 10 talebini de içeren metin konusunda genel uzlaşma sağlandı.

AÇIKLAMANIN 15 ŞUBAT'TA YAPILMASI BEKLENİYOR

Metnin açıklanacağı toplantının 15 Şubat günü yapılması hedeflendi. Böylece Öcalan’ın Kenya’da yakalanışının yıldönümünde protesto eylemleri yerine pozitif bir ortam oluşturulması da hedeflendi.

METİN KANDİL'E GİTTİ

Hürriyet'teki haberde, KCK yöneticilerinin de ortak metni görmek istemesi ile "planın bozulduğu" öne sürülürken; bir HDP heyetinin ortak açıklama metnini Kandil’e götürdüğü bildirildi. Kandil’in onayı geldikten sonra ise Kamu Güvenliği Müsteşarlığı’nın öncülüğündeki devlet heyeti ile HDP’nin İmralı Heyeti'nin, Öcalan ile bir araya geleceği kaydedildi.

ORTAK AÇIKLAMA

Çözüm Süreci konusundaki gelişmeleri Cumhurbaşkanlığı döneminde de yakından izleyen Erdoğan’ın, hükümetin ve AKP’nin HDP ile yürüttüğü trafiği yakından izlediği öğrenildi. Erdoğan’ın yapılacak ortak açıklamanın metnini önceden görmek istediği bildirildi. Edinilen bilgiye göre, Kandil ve Erdoğan’ın da onayı olursa ortak metin bir HDP milletvekili tarafından okunacak. Basın toplantısında HDP’lilerin yanı sıra hükümet ve AKP’den de temsilciler olacak.

NEWROZ'DA ÇAĞRI

Habere göre metinde yer alan başlıklar şöyle:

"Metinde, hükümetin çözüm perspektifi, PKK’nin silah bırakması ile Öcalan’ın istediği ‘demokratik cumhuriyet, yeni anayasa’ beklentisi ortaya konulacak. Ardından da Öcalan, 21 Mart günü Diyarbakır’daki Nevruz mitinginde PKK’ya ‘tahkim edilmiş eylemsizlik’ çağrısı yapacak. Bu çağrı, ateşkesten de öte PKK’nın bir daha Türkiye ’de silahlı eylem yapmayacağı ve süreç içinde silah bırakacağı anlamına geliyor. Hükümet de Öcalan da eylemsizlik ve Türkiye’deki PKK’lıların çekilme sürecini seçimden önce başlatmak istiyor."

Son Güncelleme: 14.02.2015 10:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.