Öcalan'a ev hapsi için Mete Tesisleri iddiası

Çözüm sürecinin kesintiye uğramaması durumunda bugün itibariyle mutabık kalınan önemli adımlar atılacak

Öcalan'a ev hapsi için Mete Tesisleri iddiası

PKK lideri Abdullah Öcalan'ın İmralı Adası’nda Adalet Bakalığı'na bağlı Mete Tesisleri'nde ev hapsine alınacağı iddia edildi. 

Burhan Ekinci’nin aljazeera.com.tr’de yer alan kulis haberine göre, Kürt sorununun nihai çözümünü hedefleyen süreç Kobani krizinin atlatılmasının ardından yeniden normal seyrine döndü. Çözüm sürecinin yeni döneminde diyalog yerini müzakereye bırakıyor. Süreçte bir aksilik yaşanmaması durumunda, tarafların talepleri “müzakere süreci dönemi”nde tek tek hayata geçirilecek.

Gerek İmralı’da PKK lideri Abdullah Öcalan ile devlet heyeti arasında, gerekse HDP ile Hükümet yetkililerinin görüşmelerinde öncelikli olarak konuşulan konuların en önemlisi ‘mutlak eylemsizlik’, ‘silahların bırakılması’, İzleme Kurulu ve İmralı’da sekretarya.

ÖNCE ‘MUTLAK EYLEMSİZLİK’


Hükümet,‘mutlak eylemsizlik’e önem veriyor. Hükümet kanadı, bunu “kamu düzeninin tam sağlanması” olarak dile getiriyor. Nitekim, Başbakan Ahmet Davutoğlu 20 Kasım'da Bağdat ziyareti öncesi Ankara’da yaptığı açıklamada, “Kamu düzeni konusundaki hassasiyet korunacak, bu konuda taviz vermeyiz. Çözüm sürecinin nihai perspektifi olan silahsızlanma da dahil olmak üzere şiddetin terk edilmesi ve demokratik ortamda siyasi hayatın hayata geçirilmesi konusunda da net bir tavır sergilenecek. Ümit ederiz bu tür görüşmeler onun önünü açar. Bağdat dönüşü bu konuda gelişmeler olabilir” dedi. Başbakan bu açıklamasıyla hem “kamu düzeninin tam sağlanması” şartını ortaya koydu, hem de süreçle ilgili yeni gelişmelerin olacağı sinyalini verdi.

ÖCALAN ÇAĞRI YAPACAK MI?

Al Jazeera Türk’ün edindiği bilgilere göre, konuyla ilgili önemli gelişmeler bekleniyor. Herhangi bir aksilik olmaması durumunda Öcalan’ın, “mutlak eylemsizlik” çağrısı yapması bekleniyor. Ama kesin olarak ne zaman yapacağı henüz belli değil. Konu, HDP’nin İmralı heyetinin bu Pazar günü Öcalan ile yapacağı görüşmede gündeme gelecek. Öcalan’ın çağrı yapıp yapmayacağı görüşmenin sonucunda belli olacak.
“Mutlak eylemsizlik” çağrısının örgütün silahsızlandırılmasını değil, Türkiye’de eylem yapmamasını içerdiği belirtiliyor. Hükümet, örgütün Türkiye’de eylem yapmasından, yol kesmesinden, taciz/saldırılarından ve adam kaçırmadan duyduğu rahatsızlığı dile getirerek, bu faaliyetlerinin durdurulmasını istiyor. PKK liderinin çağrı yapması üzerine Kandil'in konuyu tartışacağı, çağrının kabul edilmesi durumunda, örgütün şehirdeki gençlik yapılanması Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi’nin (YDG/H) faaliyetlerine son verileceği belirtiliyor.

ATILACAK ADIMLAR

Al Jazeera Türk’ün edindiği bilgilere göre, sürecin kesintiye uğramaması durumunda bugün itibariyle mutabık kalınan önemli adımlar şöyle:
*HDP heyetine Hatip Dicle ve Ceylan Bağrıyanık dahil olacak. (Bu Pazar İmralı ziyaretiyle başlıyor.)
*Öcalan Kandil’e ‘mutlak eylemsizlik’ çağrısı yapacak. (Kandil çağrıyı değerlendirecek)
*Öcalan’ın çalışmalarına yardımcı olacak beş mahkûmdan oluşan sekretarya oluşturulacak. (İmralı’daki mahkumlar yerine yeni mahkumlar gelecek. Araştırma yapacak, kayıt alacaklar. Öcalan’ın yardımcıları olarak çalışacaklar. Bu mahkumlar örgütün cezaevlerindeki önemli isimlerinden oluşacak.)
*İzleme Kurulu kurulacak. (16 kişilik akil insanlar ve dışarıdan üç isim olacak. Konunun 30 Kasım’daki HDP heyetinin görüşmesinde gündeme gelmesi beklenen isimlere Öcalan’ın onay vermesiyle birlikte kısa süre içinde kamuoyuna açıklanması bekleniyor.)
*Ağır hasta mahkumlar serbest bırakılacak. (Hasta mahkumlar konusu birçok görüşmede gündeme geldi ama şu ana kadar herhangi bir gelişme yaşanmadı. HDP’nin İmralı heyetinin geçen hafta Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile görüşmesinde konu yeniden gündemdeydi. Bakan Bozdağ, konuyla ilgili ‘düzenleme yapacağız’ dedi. Hasta mahkumlar konusu, Hükümetin Yol Haritasının üçüncü maddesinde yer alıyor.)

EV HAPSİ İÇİN METE TESİSLERİ DÜŞÜNÜLÜYOR 

*Öcalan ev hapsine alınacak. (Adalet Bakanlığı’na bağlı İmralı Adası’nda bulunan Mete Tesisleri düşünülüyor.)
*Gazeteciler İmralı’ya giderek Öcalan ile görüşebilecek.
*Öcalan, silahsızlanma çağrısı yapacak. (Çağrıyı Kandil değerlendirecek. Örgütün çağrıya uyduğunu açıklamasıyla, isteyen örgüt militanları Türkiye’ye gelerek siyasete katılacak. Geri dönenlerin, özellikle kadro partisi olarak kurulan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) bünyesinde siyaset yapması bekleniyor. Dönmek istemeyenler Türkiye sınırları dışına çekilecek. PKK'nın yöneticilerinin başka bir ülkeye gitmeyecekleri, Kandil'de kalmaya devam edecekleri belirtiliyor.)
*Terörle Mücadele Kanunu’nda (TMK) değişiklik ile geri dönüş yasası Meclis'e sunularak çıkarılacak.
*Türkiye’nin, Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’ndaki bazı maddelere koyduğu çekinceleri kaldıracak. (Böylece yerel yönetimlerin yetkileri genişletilecek.)
*Genel af.

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2014, 09:41
YORUM EKLE