24 Nisan 2015 Cuma 08:24
Obama'dan 1915 açıklaması: 'Meds Yeghern'in 100. yılını anıyoruz

ABD Başkanı Barack Obama, bu yıl da 1915'le ilgili açıklamasında 'Büyük Felaket' anlamına gelen 'Meds Yeghern' ifadesini kullandı.

Associated Press (AP) haber ajansının aktardığına göre "Bu yıl, 20. yüzyılın ilk toplu mezalimi olan Meds Yeghern'in 100. yılını anıyoruz" diyen Obama'nın açıklamasında yer alan ifadeler şöyle:

"Osmanlı İmparatorluğu'nun Ermeni halkı sürgün edildi, katledildi ve ölüme yürütüldü. Tarihi anavatanlarındaki kültürleri ve mirasları silindi."

"Bu korkunç kıyımın temeline karşı Amerikan ve Ermeni halkları ortak insanlık bağıyla bir araya geldi."

ABD Başkanı Obama, 2008 yılında başkanlık seçimlerindeki kampanyasında 1915'te yaşananları 'soykırım olarak tanıma sözü vermişti.' Obama, Perşembe günkü açıklamasında bu tutumunun değişmediğini belirtti fakat 'soykırım' ifadesini kullanmaktan kaçındı.

Açıklamada şöyle dendi: "1915'te olanlarla ilgili kendi görüşümü devamlı olarak ifade ettim ve görüşüm değişmedi. Gerçeklerin tam, samimi ve adil kabulü hepimizin çıkarına. İnsanlar ve uluslar, geçmişlerinin acılı öğeleriyle hesaplaşarak ve kabul ederek daha fazla güçlenir. Daha adli ve hoşgörülü gelecek kurar."

Obama, 1915'te yalananlarla ilgili soykırım ifadesini kullanan Papa Francis'in açıklamasına da atıfta bulundu ve "Tarihin bu karanlık sayfasına ışık tutmaya çalışan Papa Francis, Türk ve Ermeni tarihçilerin ve birçoklarının görüşlerinin dile getirilmesini memnuniyetle karşılıyoruz."

Başkan Obama, ABD'de yaşayan Ermenilerin Amerika'ya birçok alanda değerli katkıları bulunduğunu belirtti ve ekledi:

"100. yıl dönümünde de kaybedilenleri anmak için Ermeni halkıyla birlikte duruyoruz. Acı çekenlerin unutulmayacağı sözünü veriyoruz ve kendimizi bu acılı mirastan ders almaya adıyoruz. Böylece gelecek kuşaklar onu tekrar etmeyebilir." (BBC Türkçe)

Son Güncelleme: 24.04.2015 08:26
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
tekin 2015-04-24 09:46:40

Tum dunyaya Dünyada barış diye haykıran bir ülkenin soykırım suclusu diye anılması son derece yanlıştır. Bu şekilde davranan ülkelerin bir anda cesaretledillerini görüyorum. Bu soykırım dedikleri şey aslında kiskirttiklari ermeni halkına özurdür.