01 Kasım 2014 Cumartesi 19:11
'O madenin kapanmaması için kimler ricacı oldu?'

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'e "madenin kapatılmaması için kimler ricacı oldu" diye sordu.

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'e kendi açıklaması olan 'Bizim müfettişlere göre kapanması gerekiyor ama açılması için kimleri kimleri araya koyuyorlar' sözlerini hatırlattı.

Özel verdiği önergede "Basına 'Faruk Çelik'ten acı itiraf' başlığı ile yansıyan bu açıklamanız gerek Soma'da yaşanan 13 Mayıs faciasının, gerekse bugüne kadar çok sayıda madencinin ölüme neden olan maden faciaları ile ilgili son derece yapısal bir sorunun kanıtı niteliğindedir. Madenlerde yaşanan iş cinayetlerine ilişkin bugüne kadar ısrarla söylediğimiz ilişkin 'siyaset-sermaye-sendika' üçgenin nasıl işlediği aslında söz konusu bu açıklamada gizlidir dedi.

CHP'li Özgür Özel soru önergesinde şu sorulara yanıt istedi: "Karaman'ın Ermenek ilçesi Pamuklu Köyünde faaliyet gösteren Has Şekerler Maden şirketine ait ocak 2013 ve 2014 yıllarında hangi tarihlerde denetlenmiştir? Bu denetimlerde, sizin de belirttiğiniz nitelikte, söz konusu şirkete ait ocağın kapatılması yönünde görüş bildirilmiş midir? Söz konusu madende, müfettişlerin kapatma raporuna rağmen araya "ricacılar girmiş midir?

Sözünü ettiğiniz kişilerin ricası üzerine işçilerin hayatını ve iş güvenliğini hiçe sayarak maden faaliyete devam ettirilmiş midir?, Söz konusu madenin kapanmaması için sizden ricada bulunan kişiler kim/kimlerdir? Bunların arasında milletvekilleri ve bakanlar var mıdır? Varsa, kimlerdir?, Söz konusu "rica" hangi tarihte, hangi denetim raporu üzerine yapılmıştır?

13 Mayıs 2014 tarihinde yaşanan ve 301 madencimizin hayatını kaybettiği maden kazasının yaşandığı Soma Kömür İşletmeleri'ne ait Eynez maden ocağına ilişkin denetimler sonucunda madenin kapatılmasına ilişkin kamuoyunun bilmediği bir müfettiş raporu var mıdır? Benzer bir durum Işıklar ve Atabacası ocakları için de söz konusu mudur?

Eynez Maden ocağının kapatılmasına ilişkin böyle bir rapor söz konusu ise bu rapor hangi tarihlerde yapılan denetimler sonucunda verilmiştir?, Kapatılması yönünde bir rapor olmasına rağmen Eynez maden ocağının faaliyetine devam etmesine yönelik bakan ve milletvekili ricası var mıdır ? Varsa bu bakan ve milletvekilleri kimlerdir?

13 Mayıs faciasından sonra üretimi durdurulan, daha sonra 30 metrelik alanda üretim izni alan Soma Kömür İşletmeleri'ne ait Işıklar ocağı geçtiğimiz ay yeniden üretim izni için müfettişlere denetim talebinde bulunulmuş ancak şirket yetkililerince ocağın kapatıldığı bilgisi verilmiştir. Bunun üzerine 2000'e yakın işçiye izin verilmiş, işçiler eylem yapmış ve bu durum da bahane edilerek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Teftiş Kurulu nezdinde ilçedeki yöneticiler girişimlerde bulunmuş, aynı hafta içerisinde kendilerinin belirleyecekleri bir gün ocağa girmeyi planlayan müfettişler, hemen yola çıkarılmış, akşam saatlerinde maden ocağının bulunduğu alana giren müfettişlerin incelemeleri saat 22.30'a kadar sürmüş ve Işıklar ocağı apar topar üretim iznini almıştır. Buna göre; Işıklar ocağının yeniden üretime geçmesi için araya giren kişi ya da kişiler kimlerdir? Bu kişiler arasında milletvekilleri ya da Bakanlar bulunmakta mıdır? Bulunuyorsa isimleri nedir?, Türkiye genelinde denetimlerde kapatılması yönünde rapor verilmiş olmasına rağmen, milletvekili ya da bakanların "ricasıö üzerine faaliyetine devam eden kaç maden işletme vardır? Bunlar hangileridir?

Mer'i mevzuata göre yapılan denetimler ve hazırlanan raporların sonuç kararlarının uygulamasına, gerek talepte bulunarak, gerekse bu talebi yerine getirerek engel olmak bir suç teşkil etmekte midir?, Denetimlerin uygulanmaması ve madenlerin çok sayıda eksik ve noksana rağmen kapatılmamasını talep eden bu kişiler hakkında kanuna aykırı talepte bulundukları için yargıya müracaatta bulunulmuş mudur? Bulunulmamış ise bulunulması düşünülmekte midir?, Söz konusu "ricalar" normlar hiyerarşisinde kanunların üzerinde mi yer almaktadır?

Söz konusu bu "ricalarö kanunların üzerinde yer alıyorsa gerek iş sağlığı ve güvenliği gerekse maden mevzuatındaki hükümlere göre müfettişlerce tespit edilen eksik ve noksanları gidermekte midir? Bu ricalar madenleri güvenli hale mi getirmektedir?, Çok sayıda eksik ve noksana rağmen, milletvekillerinin ya da bakanların talepleri yerine getirildiği için, aslında hiç de güvenli olmayan bu madenlerde olmuş ya da olabilecek tüm iş kazalarındaki ölümlerden ricacılar mı yoksa ricayı yerine getirenler mi sorumludur?" 

Son Güncelleme: 01.11.2014 19:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.