Nürnberg'de Neonazi yürüyüşü antifaşist göstericiler tarafından engellendi

1500 gösterici, NÜGIDA adlı ırkçı oluşumun yürüyüşünü engelledi

Nürnberg'de Neonazi yürüyüşü antifaşist göstericiler tarafından engellendi

Almanya'nın güneyindeki Nürnberg kentinde NÜGİDA adıyla yürüyüş yapmak isteyen yaklaşık 50 ırkçı Neonazi, Jakobsplatz meydanında protestoyla karşılandı. Neonazilere karşı göstericiler tarafindan patates ve yumurta atıldı. Pegida desteçisi ırkçı oluşum antifaşist göstericiler tarafından siren sesleri ve ıslık çalınarak protesto edildi.

Nürnberg'de ”Nürnberger Bündnis Nazistopp”un çağrısıyla biraraya gelen yaklaşık 1500 ırkçılık karşıtı antifaşist gösterici, NÜGIDA adlı ırkçı oluşumun ( Pegida destekçisi) yürüyüşünü engelledi.

Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı eylemde, antifaşist kitle hep bir ağızdan ”Nazi propgandası yasaklansın” Alman Polisi Faşistleri koruyor” “Yaşasın Enternasyonal dayanışma” sloganları attı.

Gösteride “Die Freiheit” adlı Neonazi örgütün sözcülerinden Tegetmeyer ve Sturzenberger'in ırkçılık ve islamafobi içerikli konuşmaları ve siren sesleri ve yuhlamalarla protesto edildi. 100 m kadar polisin güvenliği altında yürüyen NÜGİDA'cı oluşumun yolları kitlesel bir şekilde kesildi. Yürümelerine engel olundu.

NEONAZİLER YÜRÜYEMEDİ

Çoğunluğu Alman sendikacı, işçi, antifaşist, sol ve komünist partilerin destek verdiği yürüyüşte, Türkiye kökenli demokratik kitle dernekleri ile göçmen örgütlerinden ATİF, DİDF ve AGİF de kitlesel olarak ırkçılık karşıtı döviz ve pankartlarla yürüyerek, Neonazileri protesto ettiler.

Kaynak: Avrupa Postası

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2015, 13:54
YORUM EKLE