Musul Barajı Kürtlerin kontrolüne geçti

IŞİD'e karşı en büyük zafer...

Musul Barajı Kürtlerin kontrolüne geçti

Federal Kürdistan yetkilileri Peşmerge’nin, ABD’nin hava saldırıları desteğiyle Musul Barajı'nı Irak Şam İslam Devleti’nden (IŞİD) geri aldığını duyurdu.

Afp'nin haberine göre ABD'nin hava saldırılarıyla desteklenen kara güçleri ülkenin en büyük barajının kontrolünü ele geçirmek için dün Sabah operasyona başladı.

IŞİD'E KARŞI EN BÜYÜK ZAFER

ABD’nin ve İngiltere’nin destek verdiği operasyonla barajın geri alınması, Irak’ta Haziran ayı başından beri saldırılarını sürdüren IŞİD’e karşı Irak Savunma Kuvvetleri’nin kazandığı en büyük zafer olarak görülüyor. IŞİD’in aynı zamanda Suriye’deki en önemli kalesi olarak görülen Rakka’da da saldırı altında olduğu gözlemciler tarafından bildiriliyor.

OBAMA SALDIRI YETKİSİ VERMİŞTİ

ABD Başkanı Barack Obama, dün, Irak güvenlik güçlerinin Musul Barajı'nın kontrolünü yeniden ele geçirmeye yönelik operasyonlarına destek olmak için ABD ordusuna Irak'ta hava saldırıları düzenleme yetkisi vermişti. ABD ordusu, iki gündür özellikle Musul Barajı yakınındaki IŞİD hedeflerine yoğun hava saldırıları düzenliyordu.
IŞİD'İN KORKUNÇ SENARYOSU GERÇEKLEŞMEDİ

Geçtiğimiz günlerde Musul Barajı'nı ele geçiren IŞİD'in kapakları açarak Musul'u sular altında bırakabileceği konuşuluyordu. Ancak Peşmerge'nin bölgenin kontrolünü ele geçirmesi, büyük korku yaşayan halka da derin bir nefes aldırdı. (haberler.com)

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2014, 19:09
YORUM EKLE